Mbani lëkurën e qenit tuaj të shëndetshme me këto ushqime të plota të mbushura me energji.

Reklama

Shëndeti i lëkurës dhe qimeve të qenit tuaj nuk varet vetëm nga faktorë të jashtëm. Ai gjithashtu mbështetet shumë në atë që po e ushqeni.

Nga farat chia te bajamet, ushqimet e mëposhtme funksionojnë nga brenda për t’ju ndihmuar t’i jepni qenit tuaj lëkurë të shëndetshme dhe një shtresë të pasur me shkëlqim:

Farat Chia

Ato janë një burim i pasur i vitaminave B, kalcium, bakër, hekur, magnez, fosfor, kalium, proteina dhe zink, po ashtu ato janë të mbushura me antioksidantë. Ato përmbajnë shumë acid alfa-linolenik, një formë bimore e Omega 3. Farat Chia ushqejnë lëkurën nga brenda dhe jashtë, sepse nivelet e larta të Omega 3 ndihmojnë në luftimin e inflamacionit kronik të lëkurës.

Reklama
Reklama

Vezët

Vezët janë fuqi ushqyese, që përmbajnë proteinën më të disponueshme. Ato janë si një recetë me një përbërës për lëkurë dhe qime të shkëlqyera. Shumë i konsiderojnë vezët ushqimin numër një për flokët, duke i dhënë atyre forcë dhe shkëlqim. Vezët përmbajnë luteinë, e cila ndihmon në mbajtjen e lëkurës mirë të hidratuar dhe luan një rol të rëndësishëm në riparimin e indeve. Zinku në vezë gjithashtu mbështet shëndetin e lëkurës dhe flokët me shkëlqim, shkruan Animal Wellness Magazine.

Të verdhat e vezëve janë një burim i vlefshëm i biotinës, një vitaminë B ndonjëherë e referuar si vitaminë H ose vitaminë B7, e cila ndihmon në promovimin e lëkurës dhe qimeve të shëndetshme; rënia e flokëve, acarimi i lëkurës dhe kërpudhat mund të jenë rezultat i mungesës së biotinës. Biotina / vitamina H mund të jetë efektive në trajtimin e reaksioneve alergjike dhe sëmundjeve të lëkurës. Vezët përmbajnë vitaminë A, e cila ndihmon në riparimin e dëmtimit të qelizave dhe e mban lëkurën të shëndetshme dhe veshjet me shkëlqim.

Reklama

Bajamet

Reklama

Bajamet përmbajnë të gjithë familjen e vitaminës E, tokoferolët dhe tokotrienolët – alfa-tokoferoli është një nga çelësat për lëkurën dhe flokët e shëndetshëm. Bajamet janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, bakrit, manganit, magnezit, zinkut dhe ofrojnë një sasi të acideve yndyrore Omega 3. Meqenëse bajamet kanë një përmbajtje të lartë yndyre, është e rëndësishme t’i ruani në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit; më mirë akoma, mund t’i ruani në frigorifer për disa muaj, ose në ngrirje deri në një vit. /Telegrafi/