LAJMI I FUNDIT:

Tre të vdekur nga tornadot në SHBA, pamjet tronditëse kapin për së afërti dukurinë natyrore

Tre të vdekur nga tornadot në SHBA, pamjet tronditëse kapin për së afërti dukurinë natyrore

Dy persona humbën jetën dhe disa të tjerë u plagosën pasi një tornado goditi kryeqytetin e Arkansas, Little Rock dhe qytetet përreth SHBA-së të premten pasdite.

Reklama

Diku tjetër, një person i tretë vdiq pasi një çati teatri u shemb në Belvidere, Illinois, gjatë një tornadoje tjetër me 28 persona të plagosur ndërsa Midwest lufton me stuhitë intensive dhe shkatërruese, transmeton Telegrafi.

Shembja ndodhi gjatë një koncerti në Teatrin Apollo në Belvidere, i cili është rreth 112 kilometra në veriperëndim të Çikagos.

Guvernatorja e Arkansas, Sarah Huckabee Sanders, konfirmoi se dy persona kishin vdekur me disa njerëz të tjerë të raportuar të bllokuar në rrënoja.

Tornado shkaktoi gjithashtu rrënoja të shumta të shtëpive, përmbysi makina dhe ka shkulur pemë.

Nuk dihet numri i përgjithshëm i personave të lënduar. Rreth 90,000 konsumatorë po përballen me ndërprerje të energjisë elektrike në shtet.

Kryetari i bashkisë së Little Rock, Frank Scott Jr, tha në Twitter: “Në këtë kohë, ne e dimë se 24 njerëz janë shtruar në spitalet e Little Rock dhe nuk kemi dijeni për ndonjë të vdekur në Little Rock”.

Në anën tjetër, një dëshmitar kapi pamje tronditëse të dy tornadove anës rrugës në Keota, një qytet i vogël në shtetin amerikan të Iowa-s.

Tornadot u raportuan në disa shtete, si rezultat i një sistemi të madh stuhie që lëvizte drejt lindjes së SHBA. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Borxhi 1 miliard euro i Beogradit ndaj Pekinit, avokati serb Stojkoviq: Vuçiq dhe Brnabiq po i falin minierat, Partia Komuniste e Kinës do të ketë ndikim në Evropë

Borxhi 1 miliard euro i Beogradit ndaj Pekinit, avokati serb Stojkoviq: Vuçiq dhe Brnabiq po i falin minierat, Partia Komuniste e Kinës do të ketë ndikim në Evropë

Serbia
Momenti kur ndodh shpërthimi afër pikës së evakuimit në Kherson, rusët nuk kursejnë askënd – fillojnë të godasin me artileri

Momenti kur ndodh shpërthimi afër pikës së evakuimit në Kherson, rusët nuk kursejnë askënd – fillojnë të godasin me artileri

Evropa
Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Evropa
Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Evropa
Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre

Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre

Evropa
Ish-futbollisti francez: Sulmuesi më doli përballë, i thashë policisë - vriteni

Ish-futbollisti francez: Sulmuesi më doli përballë, i thashë policisë - vriteni

Evropa
Kalo në kategori