Në Mal të Zi, në 24 orët e fundit, tre persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me coronavirus dhe janë regjistruar 216 raste të reja, njofton Instituti i Shëndetit Publik (ISHP).

Laboratorët e Institutit të Shëndetit Publik të Malit të Zi (IJZCG), laboratorët e tjerë publikë dhe privatë që merren me diagnostikimin e COVID-19, përfunduan dje analizat dhe IJZCG dorëzoi rezultatet për 1044 mostrat e reja.

Gjithashtu u raportua se janë shëruar edhe 112 pacientë të tjerë.

Duke marrë parasysh të gjitha rastet e reja të zbuluara si dhe numrin e të shëruarve, numri i përgjithshëm i rasteve aktualisht aktive me COVID-19 në Mal të Zi është 1172.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve shkaku i virusit që nga fillimi i pandemisë është 2728. /Telegrafi/