LAJMI I FUNDIT:

Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm
iStock

Abuzimi në fëmijëri mund të krijojë plagë të cilat zgjasin shumë, e dëmtojnë perceptimin që e kemi për botën dhe traumat e fëmijërisë e ‘programojnë’ trurin të vetë-shkatërrohet pas viteve tona të 50’ta, thonë ekspertët

Reklama

Përderisa lidhjet që i formojmë në moshë të re na ndihmojnë të zhvillohemi, nëse ato janë destruktive, ato mund të kenë ndikim të përjetshëm në jetët tona.

Hulumtimet tregojnë se traumat e fëmijërisë, qofshin ato të abuzimit seksual, divorci i prindërve, alkoolizmi etj., i rrisin rreziqet e sëmundjeve të zemrës, sulmit në tru, depresionit dhe diabetit, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu, këto trauma e rrisin edhe rrezikun e sjelljeve të dëmshme për shëndetin, siç është konsumimi i duhanit, konsumimi i alkoolit etj., – e të gjitha këto kontribuojnë në më pak vite jetë.

Studimi ka zbuluar se fëmijët e traumatizuar kanë vdekur rreth 20 vite më herët sesa personat që nuk kishin pasur trauma në fëmijërinë e tyre.

Ndër problemet kryesore të njerëzve me histori të traumës fëmijërore, mbesin depresioni, shqetësimi, përdorimi i alkoolit apo drogës, varësia në bixhoz dhe vetëbesimi i ulët.  /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Elita Plus
Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Shëndetësi
Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Të njohim produktet
A e dinit se kafeja përmban një vitaminë të rëndësishme?

A e dinit se kafeja përmban një vitaminë të rëndësishme?

Të njohim produktet
Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

Shëndetësi
Kalo në kategori