LAJMI I FUNDIT:

Tetovë, protestë kundër bixhozit (Foto/Video)

Tetovë, protestë kundër bixhozit (Foto/Video)

Sot në sheshin “Iliria” në Tetovë mbahet protestë kundër bixhozit që e organizon Lëvizja Anti-bixhoz.

Reklama

E pranishme në protestën e sotme është edhe kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi si dhe krerët e bashkësive fetare në Tetovë, njofton Telegrafi Maqedoni.

Qytetarët protestojë kundër kazionve dhe bastoreve të shumta në qytet.

Kreu i Bashkësisë fetare në Tetovë, Qani Nesimi tha se nuk ka dyshim se të gjithë njerëzit e zgjedhur si në nivel qendror dhe në atë vendor do ta marrin seriozisht këtë problem i quajtur kazino që nuk ka lënë rrugë të lirë në Tetovë. “Do të kërkojmë që rinia jonë të jetë shëndoshë dhe jo të kërkojë zgjidhjen në kazino”, tha kreu i BFI- Tetovë, Qani Nesimi.

Prifti Aleksandar Stojanovski në fillim të fjalimit tha se kjo nismë është që të gjithë i bashkon dhe se Kisha e mbështet dhe përshëndet këtë nismë të Lëvizjes Anti-Bixhoz. Ai tha se Kisha gjithmonë kundër këto kazinotë, duke ju bërë thirrje të heqin nga qyteti kazinotë dhe nëse miratohet ndonjë vendim i tillë të jetë i rreptë.

Udhëheqësi i Lëvizjes Anti-bixhoz, Qemal Abdiu tha kërkesat e mëparshme të Lëvizjes Anti-bixhoz kanë hasur në vesh të shurdhër. Ai përmendi kërkesat e Lëvizje Anti-bixhoz, siç janë distancimi prej 3 kilometrave i kazinove nga secili vendbanim, profiti i fitimit prej 5% nga kazinotë të shkojë te viktimat e lojërave të fatit si dhe Strategji Kombëtare për edukimin kundër bixhozit. Ai ju bëri thirrje deputetëve të mos votojnë ligjin e propozuar nga Ministria e Financave që përkrah bixhozin dhe varfëron popullin./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Lajme
Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Lajme

"1000 vjet në dy minuta" - gazetarja e CNN-it shpjegon historinë mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë
Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonat e Kurtit me amerikanët

Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonat e Kurtit me amerikanët

Lajme
Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Lajme
Kalo në kategori