LAJMI I FUNDIT:

Testi i ushtrisë amerikane, mijëra kilogramë eksploziv shpërthyen pranë aeroplanmbajtëses – ajo i rezistoi efekteve të ngjashme me të tërmetit prej 3.9 magnitudë

Testi i ushtrisë amerikane, mijëra kilogramë eksploziv shpërthyen pranë aeroplanmbajtëses – ajo i rezistoi efekteve të ngjashme me të tërmetit prej 3.9 magnitudë

Marina amerikane ka shpërthyer mijëra kilogramë eksploziv për të shkaktuar një shpërthim tejet të fuqishëm pranë aeroplanmbajtëse, për të testuar qëndrueshmërinë dhe stabilitetin e anijes – duke shkaktuar dridhje të ngjashme me ato të një tërmeti me fuqi shkatërruese prej 3.9 magnitudë.

Reklama

Bëhet fjalë për anijen USS Gerald R. Ford, e cila u përball me efektet e një shpërthimi tejet të fuqishëm rreth 100 milje larg brigjeve të Floridës, transmeton Telegrafi.

Eksplozivi u aktivizua me qëllim që të testohet qëndrueshmëria dhe stabiliteti i anijes, në rast të ndonjë sulmi nga armiku i mundshëm. E sipas zyrtarëve të marinës, testi ka rezultat me sukses – duke njoftuar se anija i ka rezistuar pa ndonjë problem efektit të krijuar pas shpërthimit.

Qëllimi nuk ka qenë dëmtimi i anijes që kishte shumë anëtarë të ekuipazhit, por që të testohet qëndrueshmëria nga vibrimet e shumta që u krijuan nga shpërthimi që ndodhi jo larg anijes ku gjendej. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Ushtarët ukrainas po zhvillojnë stërvitjet me tanket amerikane M1 Abrams, që njihen si më të avancuarat në botë

Ushtarët ukrainas po zhvillojnë stërvitjet me tanket amerikane M1 Abrams, që njihen si më të avancuarat në botë

Evropa
Ukraina eliminon 20 ushtarë rusë duke pastruar llogoret në Bakhmut

Ukraina eliminon 20 ushtarë rusë duke pastruar llogoret në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori