16 telefona inteligjentë konkurruan kundër njëri-tjetrit. Raundi i fundit dha një rezultat befasues.

Çdo vit YouTuber-i që merret me teknologji Marques Brownlee – i njohur më mirë si MKBHD – ju fton në testin e tij të madh të ‘kamerës verbër’. Ai lejoi 16 telefonat inteligjentë të ndryshëm që dolën në treg vitin e kaluar të konkurrojnë kundër njëri-tjetrit.

Ai poston 2 foto në Instagram dhe lejon përdoruesin të vendosë se cila foto është më e mirë në shikim të parë. Si në vitet e mëparshme, rezultati i testit të gjerë shkaktoi disa surpriza.

Çmimi nuk ka rëndësi

Në raundin e parë, për shembull, Google Pixel 5a i lirë mbizotëroi ndaj Google Pixel 6 Pro shumë më të shtrenjtë. iPhone 13 Pro fitoi kundër Motorola Edge. Microsoft Surface Duo 2, për shembull, u la prapa kundër Realme GT.

Në raundin e dytë, disa pajisje kryesore u mposhtën nga telefonat inteligjentë dukshëm më të lirë. Për shembull, Samsung Galaxy S21 Ultra humbi ndaj Asus Rog 5. Kurse Google Pixel 5a konkuruan kundër iPhone 13 Pro dhe ishte në gjendje të mposhtë atë.

Në finale, OnePlus 9 Pro dhe Google Pixel 5a u përballën me njëri-tjetrin. Rezultati nuk mund të ishte më i qartë: 75 për qind votuan për Google Pixel 5a dhe zgjodhën telefonin e lirë Android si fitues të testit ‘blind’ të kamerës së këtij viti. Në SHBA, Google e shet telefonin për 399 dollarë. /Telegrafi/