LAJMI I FUNDIT:

Tesla ul përsëri çmimet e veturave Model 3 dhe Model Y për tregun amerikan

Tesla ul përsëri çmimet e veturave Model 3 dhe Model Y për tregun amerikan

Tesla ka ulur çmimet e “sedanit” të saj kompakt Model 3 dhe Model Y SUV në SHBA me rreth 2.7 për qind në 4.2 për qind për të nxitur kërkesën për veturat e saj elektrike, disa ditë pasi prodhuesi i veturave dështoi në vlerësimet e furnizimeve për tremujorin e tretë.

Aksionet e kompanisë së udhëhequr nga Elon Musk, të cilat janë më shumë se dyfishuar deri më tani këtë vit, ranë me 1.5 për qind në tregtim, pasi investitorët shqetësoheshin se ulja e çmimeve mund të godiste më tej marzhet, duke qëndruar tashmë pranë niveleve më të ulëta të katër viteve.

Firma e të dhënave Visible Alpha pret që Tesla të postojë marzhe bruto të veturave prej 19.1 për qind në tremujorin e tretë, kur kompania të raportojë rezultatet më 18 tetor, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.


Tesla shënoi një diferencë të lartë rekord prej 32.9 për qind në tremujorin e parë të 2022, por ato kanë rënë në mënyrë të vazhdueshme që atëherë.

Sedani Model 3 është më i lirë nga 1,250 dollarë në 38,990 dollarë, ndërsa çmimet e variantit me rreze të gjatë Model Y u ulën me 2,000 dollarë në 48,490 dollarë, tregoi të enjten ueb faqja e kompanisë së veturave.

Çmimet për modelin standard 3 janë ulur me rreth 17 për qind që nga fillimi i vitit, ndërsa varianti i modelit Y me rreze të gjatë ka pasur një rënie prej mbi 26 për qind.

Rënia e çmimit për Model 3 vjen gjithashtu pasi dërgesat e versionit standard të rifreskuar dhe me çmim më të lartë pritet të fillojnë në tremujorin e katërt.

Prodhuesi i veturave humbi vlerësimet e tregut për furnizimet e tremujorit të tretë në fillim të kësaj jave pas përmirësimeve të planifikuara në fabrikat e tij për të nxjerrë në treg versionin më të ri të sedanit të tregut masiv Model 3, me ndërprerje të të detyruar prodhimit. /Telegrafi/