LAJMI I FUNDIT:

Tesla po e shtyn prodhimin e kamionit për vitin 2022

Tesla po e shtyn prodhimin e kamionit për vitin 2022

Tesla Motors ka shtyrë mbërritjen e kamionit të saj elektrik Tesla Semi për vitin e ardhshëm.

Reklama

Kamioni elektrik i Tesla Semi definitivisht nuk do të fillojë këtë vit. Kompania e konfirmoi këtë gjatë raportit financiar, dhe në fakt është një vonesë e re në mbërritjen e automjetit në fjalë, shkruan Autoblog.

Fillimisht ishte planifikuar që Tesla Semi të shfaqej në treg në 2019, pastaj u zhvendos në 2021, dhe tani lajmi i një vonese të re ka mbërritur, për vitin e ardhshëm.

Kompania informoi aksionarët se vonesa ishte për shkak të disponueshmërisë së kufizuar të qelizave të baterisë dhe problemeve në zinxhirin e furnizimit.

“Ne besojmë se do t’i përmbahemi orarit kur bëhet fjalë për prodhimin e kopjeve të para të Modelit Y në Berlin dhe Austin këtë vit”. Ne po bëjmë gjithashtu përparim në industrializimin e Cybertruck, i cili është planifikuar të prodhohet në Austin”, thuhej në deklaratë.

Tesla së pari njoftoi Semi Truck përsëri në vitin 2017 si një kamion elektrik me një distancë prej 800 kilometrash dhe teknologji që përfshijnë autopilot. /Telegrafi/