LAJMI I FUNDIT:

Tërmeti i nëntorit, Prokuroria e Tiranës lëshon 40 urdhër-arreste

Tërmeti i nëntorit, Prokuroria e Tiranës lëshon 40 urdhër-arreste

Prokuroria e Tiranës ka lëshuar 40 urdhër-arreste pas hetimeve për dëmet e shkaktuara nga tërmeti në kryeqytet.

Reklama

Sipas burimeve, mësohet se janë shoqëruar disa persona lidhur me këto hetime. Numri i të ndaluarve ka shkuar në 25, ndërkohë që personat e tjerë janë në kërkim.

Në mesin e të ndaluarve ka zyrtarë dhe ish-zyrtarë, inxhinierë, shefa urbanistike dhe ish-drejtues vendorë. Dy prej tyre janë ish-kryetari i Komunës së Farkës, Fatbardh Plaku, dhe ish-kreu i komunës së Kasharit, Besnik Fuçia.

Ata akuzohen për shpërdorim detyre dhe falsifikim të dokumenteve.

Nga tërmeti i 26 Nëntorit 2019, në Tiranë nuk pati viktima, por dëme të konsiderueshme materiale. Shumë pallate dhe ndërtesa kanë pësuar dëmtime të rënda.

Aksioni i bluve të kryeqytetit për shoqërimin e personave të dyshuar është shtrirë në Vorë, Kashar dhe Farkë. /tvklan.al/

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Lajme
Ambasadori i Kosovës në SHBA i reagon republikanes Tenny: Po justifikoni paturpshëm një sulm terrorist

Ambasadori i Kosovës në SHBA i reagon republikanes Tenny: Po justifikoni paturpshëm një sulm terrorist

Lajme
Deputetja britanike e quan skandaloze deklaratën e kongresistes amerikane për vrasjen e policit në veri

Deputetja britanike e quan skandaloze deklaratën e kongresistes amerikane për vrasjen e policit në veri

Lajme
Kurti dhe Gërvalla iu prezantojnë Korit Diplomatik qëndrimet zyrtare për sulmin terrorist në veri

Kurti dhe Gërvalla iu prezantojnë Korit Diplomatik qëndrimet zyrtare për sulmin terrorist në veri

Lajme
Avokati serb: Dyshja Vuçiq-Vulin janë organizatorët e padiskutueshëm të sulmit terrorist në Kosovë

Avokati serb: Dyshja Vuçiq-Vulin janë organizatorët e padiskutueshëm të sulmit terrorist në Kosovë

Lajme
Eurodeputeti holandez i reagon zëdhënësit të BE-së: Ndaloni zbutjen e destabilizuesve [Serbisë

Eurodeputeti holandez i reagon zëdhënësit të BE-së: Ndaloni zbutjen e destabilizuesve [Serbisë

Lajme
Kalo në kategori