Forcat amerikane dhe ruse kanë bllokuar ose kanë tentuar të bllokojnë lëvizjet e njëra-tjetrës përgjatë autostradës strategjike M4 që lidh qytete të mëdha dhe qytete që shkojnë paralel me kufirin me Turqinë.

Për më shumë se një javë, Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut ka raportuar incidente pothuajse të përditshme kryesisht në Al-Hasakah, një provincë e pasur me burime, ku një koalicion i udhëhequr nga SHBA dhe Rusia dhe aleatët e saj mbajnë pozicione, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, linjat mbivendosëse të kontrollit ende kanë prodhuar fërkime.

Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut tha të mërkurën se “tensionet kanë vazhduar të rriten ndjeshëm ditët e fundit midis forcave amerikane dhe ruse në rajonet veri-lindore të Sirisë”.

Në shumicën e rasteve, SHBA thuhet se e kanë detyruar palën ruse të kthehet përsëri në autostradën M4.

Sidoqoftë, në të paktën një skenar në fillim të këtij muaji ishin forcat siriane ruse dhe aleate që bllokuan hyrjen për automjetet e blinduara amerikane. Forcat Demokratike Siriane thuhet se kanë ndërhyrë në disa raste për të “çtensionuar” situatën.

Rusia mbështet qeverinë siriane në luftën civile gati-nëntë vjeçare të vendit dhe ka vendosur patrulla në veri-lindje të Sirisë për të parandaluar konfliktin me Turqinë, e cila në tetor nisi një ofensivë të re kundër Forcave Demokratike Siriane, të mbështetur nga Pentagoni, një veprim që çoi SHBA-të të tërhiqen drejt rezervave të naftës dhe gazit në lindje. Pavarësisht nga qëllimet e tyre kundërshtare, Moska dhe Uashingtoni kanë mbajtur komunikimin për të shmangur gabimet.

Vendimi i presidentit Donald Trump në tetor për tërheqjen e trupave nga pozicione të caktuara siriane dhe përqendrimi në fushat e naftës dhe gazit, bëri që Forcat Demokratike Siriane të bëjnë një marrëveshje sigurie me qeverinë siriane.

Ushtarakët rusë dhe sirianë pastaj forcuan praninë e tyre përgjatë verilindjes, ku përleshjet midis luftëtarëve kurd dhe një sulm i mbështetur nga Turqia vazhdoi, pavarësisht pranisë së forcave ndërkombëtare.

Megjithëse Trump pretendoi kontrollin e rezervave të naftës dhe gazit në Siri që binin brenda zonave të vetë-administrimit të Forcave Demokratike Siriane, qeveria Siriane ka rezervuar kontrollin mbi tërësinë e këtyre burimeve.

Muajin e kaluar, parlamenti sirian miratoi kontrata për marrëveshje nafte dhe gazi me dy kompani ruse, duke përshpejtuar potencialisht grindjen për këtë pjesë të vendit.

Mohammed Hassan, një gazetar i Sirisë, i cili ishte në skenën e një incidenti midis forcave amerikane dhe ruse pranë qytetit të Rmelan të martën, i tha Newsweek se të dy palët po kërkonin të shtrinin ndikimin e tyre mbi një zonë të njohur për kurdët.

“Unë mendoj se trupat amerikane duan të kthehen në zonat kurde në rrugën M4”, tha Hassan. “Është një rrugë strategjike në veri dhe lindje të Sirisë, gjithmonë trupat amerikane vendosin disa nga forcat e tyre në rrugën përpara regjimit sirian dhe forcave ruse”.

“Forcat ruse gjithashtu, duan të kontrollojnë shumë zona si qyteti Rmelan, është një zonë e naftës, përfshirë naftë dhe gaz, kështu që edhe rusët u përpoqën të arrinin në këto zona”, vazhdoi ai.

“Situata tani është e qetë, por unë mendoj se nën tryezë amerikanët dhe rusët kanë një marrëveshje për veriun dhe lindjen e Sirisë.

“E ardhmja këtu është e paqartë”, shtoi ai.

Nxitja më e fundit në takimet SHBA-Rusi vjen gjithashtu dy vjet që nga përplasjet midis koalicionit të udhëhequr nga SHBA-të dhe Forcave Demokratike Siriane nga njëra anë dhe forcave qeveritare pro-Siriane nga ana tjetër në provincën lindore Deir Ezzor. /Telegrafi/