LAJMI I FUNDIT:

Të paguar shtrenjtë, por sot nuk vlejnë asgjë: 95 për qind e artikujve NFT humbën vlerën e tyre

Të paguar shtrenjtë, por sot nuk vlejnë asgjë: 95 për qind e artikujve NFT humbën vlerën e tyre

Simbole digjitale të tokenëve të pandryshueshëm praktikisht është shembur dhe sot NFT-të paguhen mesatarisht 5-10 dollarë.

A ju kujtohet se si disa njerëz ishin të çmendur pas idesë së argumenteve të pandryshueshme ose NFT-ve dy vjet më parë? Ishte një kohë e çmendur. Dhe është ende një kohë e çmendur, vetë tregu NFT praktikisht është shembur.


Këtë e tregon edhe një orë e re, e cila zbulon se 95 për qind e artikujve NFT në treg tani janë të pavlefshme. Vlerësohet gjithashtu se gati 23 milionë njerëz zotërojnë NFT që nuk vlejnë asgjë sot.

Studiuesit teorizojnë se shumë mbajtës të NFT janë duke pritur për një ringjallje të vlerës së tyre – gjë që mund të mos ndodhë më kurrë.

Ato NFT që vlejnë diçka sot, në fakt nuk vlejnë shumë – nga 8850 koleksione NFT, 41 për qind e tyre mbajnë një çmim midis 5 dhe 10 dollarë amerikanë. Më pak se 1 për qind e NFT-ve mbajnë një çmim mbi 6000 dollarë.

NFT-të kanë hasur në rezistencë të ashpër nga lojtarët në lojëra. Një numër kompanish u përpoqën të kapnin valën e popullaritetit jetëshkurtër të NFT-ve, por ata u dogjën në përpjekje dhe përfundimisht hoqën dorë nga shitja e tokenave të pazëvendësueshëm. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Apple dëshiron të merret me ata që shikojnë në telefonin tuaj

Apple dëshiron të merret me ata që shikojnë në telefonin tuaj

Teknologji
Windows 12 do të lansohet në treg verën e ardhshme?

Windows 12 do të lansohet në treg verën e ardhshme?

Teknologji
Shumëkush nuk i di këto gjëra për iPhone

Shumëkush nuk i di këto gjëra për iPhone

Teknologji
Google heq aplikacionin “që ndihmon njerëzit të bojkotojnë kompanitë e lidhura me Izraelin”

Google heq aplikacionin “që ndihmon njerëzit të bojkotojnë kompanitë e lidhura me Izraelin”

Teknologji
Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Teknologji
Mira Murati në mesin e 25 grave më të fuqishme në botë, sipas gazetës Financial Times

Mira Murati në mesin e 25 grave më të fuqishme në botë, sipas gazetës Financial Times

Teknologji
Kalo në kategori