LAJMI I FUNDIT:

A do të ndikojë procesi i “përgjysmimit” në çmimin e Bitcoin?

A do të ndikojë procesi i “përgjysmimit” në çmimin e Bitcoin?

“Minatorët” që nxjerrin Bitcoin nga matematika komplekse po marrin një ulje prej 50 për qind – duke reduktuar në mënyrë efektive prodhimin e ri të kriptomonedhës më të madhe në botë.

“Përgjysmimi” i fundit i Bitcoin ndodhi të premten mbrëma. Menjëherë pas ngjarjes së shumëpritur, çmimi i Bitcoin mbeti i qëndrueshëm në rreth 63,907 dollarë.


Tani, të gjithë sytë janë në atë që do të ndodhë në rrugë e sipër, raporton washingtonpost.

Çfarë është përgjysmimi i Bitcoin dhe pse ka rëndësi?
Lexo po ashtu Çfarë është përgjysmimi i Bitcoin dhe pse ka rëndësi?

Në fakt, shtrohet pyetja a do të rritet vlera e Bitcoin?

Vetëm koha do ta tregojë. Pas secilit prej tre përgjysmimeve të mëparshme, çmimi i Bitcoin ishte i luhatshëm në muajt e parë dhe u rrit ndjeshëm një vit më vonë. Por, siç e dinë mirë investitorët, performanca e kaluar nuk është një tregues i rezultateve të ardhshme.

“Unë nuk e di sesa i rëndësishëm mund të themi se është ende përgjysmimi”, tha Adam Morgan McCarthy, analist kërkimor në Kaiko. “Madhësia e kampionit prej tre (përgjysmimet e mëparshme) nuk është aq i madh për të thënë ‘do të rritet përsëri 500 për qind’, ose diçka tjetër”, shtoi ai.

Në kohën e përgjysmimit të fundit në muajin maj të vitit 2020, për shembull, çmimi i Bitcoin qëndronte në rreth 8602 dollarë, sipas CoinMarketCap – dhe u rrit pothuajse shtatëfish në gati 56705 dollarë deri në maj të vitit 2021.

Çmimet e Bitcoin pothuajse u katërfishuan një vit pas muajit korrik të vitit 2016.

Ekspertët si McCarthy theksojnë se kushte të tjera rritëse të tregut kontribuan në këto kthime.

24 orë na ndajnë nga ngjarja e madhe Halving në Bitcoin
Lexo po ashtu 24 orë na ndajnë nga ngjarja e madhe Halving në Bitcoin

Përgjysmimi i së premtes vjen gjithashtu pas një viti rritjesh të vlerës së Bitcoin.

Që nga e premtja mbrëma, çmimi i Bitcoin qëndroi në 63,907 dollarë në CoinMarketCap. Kjo është më e ulët nga niveli më i lartë i të gjitha kohërave prej rreth 73,750 dollarësh i arritur muajin e kaluar, por gjithsesi dyfishi i çmimit të aktivit nga një vit më parë.

Pjesa më e madhe e meritave për rritjen e fundit të Bitcoin i jepet suksesit të hershëm të një mënyre të re për të investuar në aktiv – ETF-të e Bitcoin spot, të cilat u miratuan nga rregullatorët amerikanë.

Një raport kërkimor nga fondi menaxhues i kriptovalutave, Bitwise zbuloi se këto ETF Spot, shkurt për fondet e tregtuara në këmbim, panë 12.1 miliardë dollarë hyrje gjatë tremujorit të parë.

Analisti i lartë i kërkimit të kriptovalutave, Ryan Rasmussen tha se kërkesa e vazhdueshme ose në rritje për ETF, kur shoqërohet me “goditjen e ofertës” që rezulton nga përgjysmimi i ardhshëm, mund të ndihmojë në shtytjen e mëtejshme të çmimit të Bitcoin. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë

"Holiday In Resort 2", Shëngjin - Investimi më i zgjuar që do të bëni

Edil Project
Kompania Turistike Shpejtimi ofron nisje çdo ditë në drejtim të Shëngjinit dhe Velipojës

Kompania Turistike Shpejtimi ofron nisje çdo ditë në drejtim të Shëngjinit dhe Velipojës

Kompania Turistike Shpejtimi
Lansohet Brainhero: Platforma AI që zhvillon kreativitetin e fëmijëve

Lansohet Brainhero: Platforma AI që zhvillon kreativitetin e fëmijëve

BrainHero.ai
Deri në 1 mijë euro për familje për të mbështetur instalimin e sistemit për energjinë e ripërtëritshme - hapet thirrja

Deri në 1 mijë euro për familje për të mbështetur instalimin e sistemit për energjinë e ripërtëritshme - hapet thirrja

Ekonomi
Lansohet forma e aplikimit për subvencionim të energjisë elektrike për familjet e cenueshme

Lansohet forma e aplikimit për subvencionim të energjisë elektrike për familjet e cenueshme

Ekonomi
Peci shpërndau vaksina nga ajri kundër tërbimit: Është sëmundje vdekjeprurëse që bartet nga kafsha tek njeriu

Peci shpërndau vaksina nga ajri kundër tërbimit: Është sëmundje vdekjeprurëse që bartet nga kafsha tek njeriu

Ekonomi
Kalo në kategori