Të katër ish-presidentët e gjallë – Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton dhe Jimmy Carter – kanë bërë kritika ndaj protestuesve që detyruan një evakuim të Kongresit në SHBA, përmes disa deklaratave të forta që theksonin nevojën për një transferim paqësor të pushtetit.

“Historia me të drejtë do të kujtojë dhunën e sotme në Capitol, të nxitur nga një president i cili ka vazhduar të gënjejë pabazë për rezultatin e zgjedhjeve të ligjshme, si një moment i çnderimit dhe turpit të madh për kombin tonë. Por ne do të talleshim me veten nëse ne do ta trajtonim atë si një befasi totale”, tha Obama për pasardhësin e tij dhe kaosin që përfshiu kryeqytetin e kombit të mërkurën.

Reklama

Ndryshe, mbështetësit, të nxitur nga presidenti Donald Trump, sulmuan ndërtesën e Capitol të mërkurën dhe vunë në dyshim se kur Kongresi do të rifillonte numërimin e votave të Kolegjit Zgjedhor dhe shpalljen e Joe Biden si fitues të zgjedhjeve.

Reklama

Ndërsa George Bush, presidenti i fundit i mëparshëm republikan, tha se “kështu kontestohen rezultatet e zgjedhjeve në një ‘republikë banane’ – jo në republikën tonë demokratike”.

“Unë jam i tmerruar nga sjellja e pamatur e disa liderëve politikë që nga zgjedhjet dhe nga mungesa e respektit të treguar sot për institucionet tona, traditat tona dhe zbatimin e ligjit tonë. Sulmi i dhunshëm ndaj Capitol – dhe prishja e takimit të Kongresit – u ndërmor nga njerëz, pasionet e të cilëve janë ndezur nga gënjeshtra dhe shpresa të rreme”, shtoi ai.

Reklama

Clinton, një demokrat, i bëri jehonë këtij mesazhi të mërkurën më vonë, duke e quajtur skenën “një sulm të paparë ndaj Capitol, Kushtetutës sonë dhe vendit tonë”.

“Sulmi u ndez nga më shumë se katër vjet politikë helmuese duke përhapur dezinformata të qëllimshme, duke mbjellë mosbesim në sistemin tonë dhe duke vendosur amerikanët kundër njëri-tjetrit. Ai u ndez nga Donald Trump dhe krijuesit e tij më të flaktë, përfshirë shumë në Kongres, për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve që ai humbi”, akuzoi Clinton.

Reklama

“Zgjedhjet ishin të lira, numërimi ishte i drejtë, rezultati është përfundimtar. Ne duhet të përfundojmë transferimin paqësor të pushtetit për mandatet tona të Kushtetutës”.

Reklama

Dhe Carter, gjithashtu një demokrat, tha se ai dhe ish-zonja e parë Rosalynn Carter ishin “të shqetësuar” nga ngjarjet e fundit.

“Kjo është një tragjedi kombëtare dhe nuk është ajo që jemi ne si komb”, ka thënë ndër tjerash ai. /Telegrafi/