LAJMI I FUNDIT:

“Të gjitha gjërat më të mira ndodhin papritur…”: Njëzet thënie që do të nguliten thellë në zemrën dhe mendjen tuaj – mesazhe për jetën

“Të gjitha gjërat më të mira ndodhin papritur…”: Njëzet thënie që do të nguliten thellë në zemrën dhe mendjen tuaj – mesazhe për jetën
Reklama

Njëzet thënie për jetën për të cilat do të mendoni për një kohë të gjatë… “Ji i qetë. Shiko yjet dhe vlerëso që je gjallë”

Është e pamundur të injorosh disa thënie, ato na frymëzojnë, na bëjnë të mendojmë apo buzëqeshim, mund të të motivojnë apo të ndalojnë një hap nga humnera.


Ato gjithashtu të japin shpresë ose të ndihmojnë të heqësh qafe iluzionet, gjë që nuk është më pak e rëndësishme, transmeton Telegrafi.

Njëzet thënie për të cilat dëshironi të mendoni:

“Mendja juaj po programohet. Nëse nuk e programoni vetë, dikush tjetër do ta programojë” – Jeremy Hammond.

“Njerëzit janë si librat: germat janë të njëjta, por përmbajtja është e ndryshme” – Guy de Maupassant.

“Nuk duhet të përzieni mirësinë me dobësinë, vrazhdësinë me forcën dhe poshtërsinë me aftësinë për të jetuar”. “Ai që është fajtor nuk kërkon gjithmonë falje. Ai që vlerëson marrëdhëniet kërkon falje” – Erich Maria Remarque.

“Shkruani në faqet e zemrës suaj se çdo ditë është më e mira e vitit” – Ralph Waldo Emerson.

“Ndonjëherë duhet të vraposh për të parë se kush do të vrapojë pas teje. Ndonjëherë ju duhet të flisni më qetë për të parë se kush po ju dëgjon vërtet. Ndonjëherë ju duhet të bëni një hap prapa për të parë se kush tjetër është në anën tuaj. Ndonjëherë ju duhet të merrni vendime të këqija për të parë se kush është me ju kur gjithçka shkatërrohet. Ndonjëherë duhet të lësh të lirë dikë që do, vetëm për të parë nëse ai të do aq sa për t’u rikthyer!” – Paulo Coelho.

“Aty ku shpresa vdes, zbrazëtia lind” – Leonardo da Vinci.

“Kam vënë re se edhe njerëzit që pretendojnë se gjithçka është e paracaktuar dhe se ne nuk mund të ndryshojmë asgjë, gjithmonë shikojnë në të dyja anët kur kalojnë rrugën” – Stephen Hawking.

“Shumë njerëz e kërkojnë lumturinë në fusha mbi nivelin e tyre, të tjerët më poshtë. Por lumturia ka të njëjtën madhësi si personi” – Thënie anonime.

“Ne dashurojmë vetëm një herë në jetë, dhe pas kësaj kërkojmë vetëm ata që janë të ngjashëm” – Sergei Yesenin,

” Këshilla ime është që të martoheni; nëse gjeni një grua të mirë, atëherë do të jeni të lumtur, nëse jo, atëherë do të bëheni filozof” – Sokrati

“Nëse ke një person të cilit mund t’i tregosh ëndrrat e tua, nuk ke të drejtë ta konsiderosh veten të vetmuar…” – Faina Ranevskaya.

“Mësuesit e vërtetë e përdorin veten si një urë mbi të cilën ftojnë nxënësit e tyre të shëtisin. Dhe pastaj, duke i çuar nxënësit në anën tjetër, ata me gëzim i rrëzojnë këto ura, duke i inkurajuar ata të krijojnë urat e tyre” – Nikos Kazantzakis.

“Nëse bëni diçka të bukur dhe sublime dhe askush nuk e vëren, mos u shqetësoni: lindja e diellit është përgjithësisht pamja më e bukur në botë, por shumica e njerëzve janë ende në gjumë në atë kohë” – John Lennon.

“Praktikoni mirësinë gjatë gjithë ditës për të gjithë rreth jush dhe do të zbuloni se jeni tashmë në qiell” – Jack Kerouac.

“Fari nuk shkon në të gjithë bregun duke kërkuar një varkë shpëtimi. Thjesht qëndron në një vend dhe shkëlqen” – Anne Lamott.

“Vetëm të dobëtit dërgohen në një udhëtim të sigurt” – Hermann Hesse.

“Ji i qetë. Shiko yjet dhe vlerëso që je gjallë.” – Bernard Werber.

“Jeta është një vizatim ku nuk mund të përdorni gomën për ta fshirë” – I. Bergman

“Gjithçka që kam mësuar për jetën mund të përmblidhet në tri fjalë: jeta vazhdon tutje”. – Robert Frost.

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Tri shenjat e horoskopit që pritet të përjetojnë ndryshime të mëdha deri në fund të vitit

Tri shenjat e horoskopit që pritet të përjetojnë ndryshime të mëdha deri në fund të vitit

Astrologji
Testi i pjekurisë mendore: E shihni fillimisht ujkun apo qengjin?

Testi i pjekurisë mendore: E shihni fillimisht ujkun apo qengjin?

Stil
KËSHILLA SI TË PUTHNI MË MIRË: Ja kur duhet të fillohet me buzë, e kur me gjuhë (video)

KËSHILLA SI TË PUTHNI MË MIRË: Ja kur duhet të fillohet me buzë, e kur me gjuhë (video)

Lifestyle
Cila hije përputhet me këtë dinozaur: A do ta kaloni këtë test të vëzhgimit të mirë?

Cila hije përputhet me këtë dinozaur: A do ta kaloni këtë test të vëzhgimit të mirë?

Stil
Njerëzit e suksesshëm i bëjnë çdo ditë këto gjëra, provoni edhe ju

Njerëzit e suksesshëm i bëjnë çdo ditë këto gjëra, provoni edhe ju

Këshilla Lifestyle
Zbuloni se cila femër urgjentisht ka nevojë për seks!

Zbuloni se cila femër urgjentisht ka nevojë për seks!

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori