LAJMI I FUNDIT:

Të enjten debat në Kuvend lidhur me grevat, opozita fajëson Kurtin dhe e quan kokëfortë

Të enjten debat në Kuvend lidhur me grevat, opozita fajëson Kurtin dhe e quan kokëfortë

Seanca e parë për sesionin vjeshtor të Kuvendit do të mbahet të enjten më 15 shtator 2022.

Reklama

Në këtë seancë në mesin e shumë pikave të rendit të ditës, do të jetë edhe debati parlamentar lidhur me grevën e shërbyesve civil dhe atë të arsimit.

Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila bëri të ditur se opozita ka propozuar debat parlamentar grevën e përgjithshme të sindikatave dhe u dakorduam që ta kenë si pikë të 8 të rendit të ditës në seancën e së enjtes.

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri tha se ka propozuar debat parlamentar rreth grevave të përgjithshme.

“Nuk ka si të filloj ndryshe sesioni vjeshtor pa një debat rreth grevave që po ndodhin. Sot është java e tretë që fëmijët do të duhej të ishin në shkolla por kjo nuk po ndodh si rezultat i kokëfortësisë së kryeministrit dhe mungesës së një dialogu social me sindikatat. Kjo kokëfortësi e kryeministri po i bënë dëm Kosovës dhe më së shumti fëmijëve. Shpresojmë që deri të enjten të gjendet një zgjidhje dhe të filloj mësimi”, u shpreh Tahiri.

E shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, theksoi se si AAK e mbështesin debatin parlamentar për grevat.

“Tema e grevës është më rëndësi, gjendja është e jashtëzakonshme dhe nuk mund të sillemi zakonshëm”, tha Tahiri. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Lajme
Haradinaj: Kemi votat e mjaftueshme për inicimin e mocionit për rrëzimin e Qeverisë

Haradinaj: Kemi votat e mjaftueshme për inicimin e mocionit për rrëzimin e Qeverisë

Lajme
Ministrat e Qeverisë Kurti të painformuar për sanksionet e mundshme ndaj Kosovës

Ministrat e Qeverisë Kurti të painformuar për sanksionet e mundshme ndaj Kosovës

Lajme
Ish-ambasadori Peci: Mirupafshim në Kosovën e izoluar dhe të bankrotuar, qysh e lypshim e gjetshim

Ish-ambasadori Peci: Mirupafshim në Kosovën e izoluar dhe të bankrotuar, qysh e lypshim e gjetshim

Lajme
Çeku: Kurti do ta ketë shumë shpejt përgjigjen për të gjithë lidhur me zhvillimet e fundit

Çeku: Kurti do ta ketë shumë shpejt përgjigjen për të gjithë lidhur me zhvillimet e fundit

Lajme
Takohen Atiq i LVV-së me Pecin e PDK-së: Komunat veriore do të bëhen të qytetarëve

Takohen Atiq i LVV-së me Pecin e PDK-së: Komunat veriore do të bëhen të qytetarëve

Lajme
Kalo në kategori