LAJMI I FUNDIT:

Të dënuarin me vdekje në Alabama e pret një metodë e re e ekzekutimit të dënimit

Të dënuarin me vdekje në Alabama e pret një metodë e re e ekzekutimit të dënimit

Shteti amerikan i Alabamas ka kërkuar nga gjykata që të miratojnë ekzekutimin e vrasësit të dënuar me vdekje Kenneth Eugene Smith me një metodë të re të quajtur hipoksia e azotit.

Prokurori i Përgjithshëm, Steve Marshall, i ka kërkuar Gjykatës së Lartë në Alabama që të caktojë një datë për tentimin e dytë të ekzekutimit të Smith, i cili u dënua në vitin 1988 për vrasjen e gruas se një predikuesi që e punësoi atë për kryerjen e krimit, transmeton Telegrafi.

Tentimi i mëparshëm i ekzekutimit të dënimit me vdekje, përkatësisht me injeksion vdekjeprurës dështoi, pasi teknikët nuk arritën t’i vendosin tubin për injektim intravenoz, me të cilin mëtonin t’i japin Smith një koktej vdekjeprurës.

Hipoksia e azotit nuk është përdorur kurrë më parë si metodë ekzekutimi, por është e ligjshme në Alabama, Oklahoma dhe Mississippi.

Azoti përbën 78 për qind të ajrit që njerëzit tashmë thithin, dhe rritja e kësaj sasie në 100 për qind do të ishte, të paktën në teori do të çonte në humbjen e vetëdijes së të dënuarit brenda një minute, pra vdekjen menjëherë pas kësaj.

“Përqindja e dështimit, pra rastet në të cilat të dënuarit do të mbijetonin, është shumë më e ulët në krahasim me metodat aktuale të ekzekutimit të dënimit me vdekje”, tha profesori Charles Blanke për Fox Neës.

Alabama nuk ka dhënë detaje se si planifikon të ekzekutojë Smithin, apo nëse do të jetë një dhomë gazi apo një maskë gazi e projektuar posaçërisht për këto raste. Aktivistët e të drejtave të të burgosurve u rebeluan pikërisht për mungesën e një plani.

“Alabama nuk është në pozitën që të eksperimentojë me një metodë të paprovuar të ekzekutimit”, tha avokatja Angie Setzer.

Smith dhe partneri i tij ishin paguar nga 1 mijë dollarë për të inskenuar një vjedhje në shtëpinë e Charles dhe Elizabeth Sennet në qarkun Colbert.

Gruaja e tij ishte rrahur me një mjet të fortë që përdoren për ndezjen e zjarrit në kamin dhe ishte therur nëntë herë.

Bashkëshorti i saj që është pastor, shpresonte se do të marrë paratë nga sigurimi sepse kishte shumë borxhe.

Shtatë ditë pas vrasjes, Sennet kishte kryer vetëvrasje, duke pranuar para djemve të tij se kishte patur një aferë dhe se është përgjegjës për vdekjen e të ëmës së tyre. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Evropa
Kalo në kategori