Asgjë më mirë se gjella e zier në shtëpi.

Kënaquni me këtë shije fenomenale! – transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 1 kavanoz bizele
– 1 karotë e vogël,
– 1 qepë e vogël,
– 7 lugë vaj,
– 1-2 lugë të vogla miell,
– pak trumzë,
– pak kripë.

Përgatitja:

Nxehni vajin dhe fërgoni qepën e grirë bashkë me karotën.

Sapo të zbuten, qitni bizelen, shtoni kripën dhe një filxhan ujë dhe lëreni të vlojë në temperaturë të ulët së paku 16 minuta, duke i shtuar erëza.

Treteni miellin në pak ujë dhe qiteni me vrushkull të lehtë duke e përzier vazhdimisht.

Reklama

Nëse dëshironi të jetë gjella më e dendur, shtoni edhe pak miell, por kini parasysh që do të dendësohet kur të ftohet.

Reklama

Kur të shtoni miellin, le të vlojë ngadalë edhe 10 minuta. /Telegrafi/