Talebanët kanë konfiskuar armatim me vlerë dhjetëra miliona funte, përfshirë helikopterë të blerë nga SHBA dhe aeroplanë sulmues, duke u dhënë atyre më shumë fuqi zjarri ajrore sesa shumë anëtarë të NATO-s.

Gjatë muajve të fundit, xhihadistët kanë vënë nën kontroll 10 fusha të mëdha ajrore nga Bagram në Mazar-i-Sharif, dhe sot u ngritën në qiell me një helikopter prej 6 milion dollarësh Black Hawk në luftën e tyre kundër rezistencës në Luginën Panjshir.

Udhëheqësia kanë urdhëruar talebanët të gjejnë pilotë nga Forcat Ajrore të shpërndara afgane, të cilët morën trajnime të shtrenjta nga SHBA dhe aleatët e saj për të fluturuar aeroplanë luftarakë dhe helikopterë të teknologjisë së lartë, raporton dailymail.

Aeroporti Ndërkombëtar Hamid Karzai në Kabul u kap të martën nga xhihadistët triumfues, të cilët u panë duke u përplasur në kabinën e një avioni transportues Herkul me vlerë 14 milionë dollarë – megjithëse u anulua qartë, duke sugjeruar që rrotat e tij ishin të goditura, transmeton Telegrafi.

Forcat Ajrore Afgane operonin 167 aeroplanë, përfshirë 108 helikopterë dhe 59 aeroplanë, sipas një zyrtari amerikan, kishte njoftuar inspektimi qeveritar më 30 qershor.

Përpara rënies së Kabulit, Uzbekistani konfirmoi se 46 aeroplanë afganë, përfshirë 24 helikopterë, kishin mbërritur në vend për të parandaluar që ata të binin në duart e talebanëve.

Komandanti i misionit të evakuimit të SHBA, Gen. Frank McKenzie, tha se trupat amerikane çaktivizuan 73 aeroplanë para se të largoheshin përfundimisht nga vendi të hënën në mbrëmje.

Nga Black Hawks tek Humvees dhe shumëçka - ky armatim ushtarak është në duart e talebanëve Nga Black Hawks tek Humvees dhe shumëçka - ky armatim ushtarak është në duart e talebanëve

Kjo lë deri në 48 aeroplanë të kapur nga talebanët, megjithëse është e paqartë se çfarë është prishja në lidhje me aeroplanët dhe helikopterët, ose në çfarë gjendje mund të jenë këto avionë. Shumë prej tyre janë ndërtuar në vitet 1980 dhe do të kenë nevojë për servisim dhe pjesë të vazhdueshme për t’u siguruar që janë të vlefshëm për fluturimin, e lëre më të aftë për të luftuar.

Sidoqoftë, nëse islamistët kanë kaq shumë avionë operacionalë, kjo u jep atyre më shumë fuqi ajrore sesa 10 nga 30 anëtarët e NATO -s, përkatësisht: Shqipëria, Bosnja, Estonia, Islanda, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Sllovenia.

Ndryshe, Shtetet e Bashkuara kanë më shumti forcë ajrore në NATO me mbi 13,000 aeroplanë, e ndjekur nga Franca me 1,057, Turqia me 1,056, Italia me 876 dhe Mbretëria e Bashkuar me 738. /Telegrafi/