LAJMI I FUNDIT:

Super Mario feston 30 vjetorin e tij

Super Mario feston 30 vjetorin e tij

Loja Super Mario Kart u shfaq për herë të parë në vitin 1992, disa vite pas ardhjes së konzollës Super Nintendo në treg dhe tani po feston 30 vjetorin e saj.

Reklama

Loja Super Mario Kart shfaqi Nintendo-s Mario, miqtë dhe armiqtë e tij, të cilët u vendosën në karte për të garuar në pista.

Edhe pse e gjitha dukej pak e kotë në fillim, veçanërisht në krahasim me simulimet ekzistuese të garave nga vitet nëntëdhjetë, Super Mario Kart u bë një hit i madh komercial, si dhe përvoja e parë e lojërave për shumë prej nesh. Veçori shtesë u përfaqësua nga mundësia e garave dhe betejave me shumë lojtarë, e përmirësuar nga tastiera N64 falë katër portave për kontrollorët. “Armët” ishin predha breshkash, lule zjarri dhe banane.

Nintendo vazhdoi të zhvillonte serinë për tre dekada dhe lëshoi 15 lojëra me automjete të ndryshme, bashkë-pilotë dhe pista, me versione të dorës që shfaqen gjithashtu. Versioni i fundit i Mario Kart 8 Delixa ka marrë tetë këngë të reja.

Loja nuk është e lidhur vetëm me konzollat, ajo ka shkuar prej kohësh përtej këtyre kufijve pasi ka frymëzuar prodhimin e makinave me telekomandë lodrash, atraksione në park, zhvillimin e spin-off-eve celulare dhe të ngjashme.

Koha kalon shpejt dhe këtë e tregon fakti që loja Super Mario Kart feston këtë vit 30 vjetorin e saj. /Telegrafi/