LAJMI I FUNDIT:

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Tre persona u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën në një sulm me armë zjarri në hyrje të Jerusalemit të enjten në mëngjes, sipas shërbimeve të urgjencës të Izraelit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një burrë 73-vjeçar, një grua rreth të 60-tave dhe një grua 24-vjeçare u vranë në sulm, ndërsa tre persona të tjerë u plagosën rëndë dhe dy të tjerë ishin “në gjendje të lehtë deri në mesatare”.

Ndërsa sipas policisë, “dy terroristë nga Jerusalemi lindor që mbanin një M16 dhe një pistoletë mbërritën në kryqëzimin Givat Shaul pranë hyrjes së Jerusalemit të enjten në mëngjes dhe filluan të qëllonin mbi civilët në një stacion autobusi aty pranë”.

Pas kësaj, raportohet se “dy terroristët u qëlluan dhe u vranë nga forcat e sigurisë dhe një civil që ndodhej në vendngjarje, duke përfshirë një ushtar të IDF-së i cili po kthehej në bazë pasi ishte në një pushim nga shërbimi në Gaza”.

Policia mbylli me shpejtësi skenën e sulmit dhe nisi kërkimet për t’u siguruar që nuk kishte sulmues të tjerë të lirë.

Dhe pamjet nga vendi i ngjarjes treguan njerëz që vraponin ndërsa në sfond dëgjoheshin të shtëna armësh.

Veç këtyre, janë publikuar edhe pamje të tjera pas sulmit.

Siç vënë në pah mediat, dy të dyshuarit u identifikuan si Murad dhe Ebrahim Nemer, vëllezër nga Sur Baher në Jerusalemin lindor, të cilët thuhet se ishin të lidhur me Hamasin.

“Murad ishte i burgosur në Izrael nga 2010-2020 për shkak të synimit të tij për të kryer operacione terroriste në Gaza; Ebrahimi u burgos në vitin 2014 për shkak të aktivitetit terrorist”.

Ndërsa në automjetin e tyre thuhet se u gjet një sasi e madhe municioni. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Evropa
U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

Serbia
Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Azia
Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Amerika
Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori