Irani ka gjuajtur më shumë se një duzinë raketash balistike në dy baza irakiane që strehojnë trupat amerikane në një sulm hakmarrjeje për sulmin me dronë amerikan që vrau një gjeneral të lartë iranian.

Sipas DailyMail, përcjell Telegrafi, baza ajrore e Ayn al Asad në Irakun perëndimor që u vizitua nga Donald Trump në dhjetor të vitit 2018 dhe baza e Erbilit u goditën të dyja nga raketat.

Pentagoni thotë se raketat ishin ‘lëshuar qartë nga Irani’ për të synuar forcat ushtarake dhe të koalicionit amerikan në Irak.

Nuk u bë e qartë menjëherë për të lënduar apo të vrarë, por burimet e sigurisë i thanë CNN se kishte viktima në bazën ajrore Al Asad.

Presidenti Donald Trump është informuar për sulmet dhe sekretari i Mbrojtjes Mark Esper dhe sekretari i Shtetit Mike Pompeo u vunë re se mbërritën në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për sulmet.

Garda Revolucionare e Iranit, e cila kontrollon programin e raketave të vendit, konfirmuan se ata gjuajtën raketat në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e javës së kaluar të gjeneralit iranian Qassem Soleimani, sipas televizionit shtetëror.

Ata njoftuan se emri i operacionit ishte ‘Dëshmori Soleimani’ dhe ajo ndodhi vetëm disa orë pas funeralit të gjeneralit të vrarë.

Raketat e përdorura në sulm, sipas TV iranian, janë raketa balistike Fatteh-110, të cilat kanë një interval prej 186 milje ose 300 kilometrash. /Telegrafi/