LAJMI I FUNDIT:

Sulm kibernetik mbi gazetat amerikane, pengohet shtypja e tyre

Sulm kibernetik mbi gazetat amerikane, pengohet shtypja e tyre

Një sulm kibernetik ka shkaktuar ndërprerje të shtypjes dhe shpërndarjes së gazetave më të mëdha amerikane, duke përfshirë Los Angeles Times, Chicago Tribune dhe Baltimore Sun.

Sipas Los Angeles Times, sulmi duket se ka origjinën jashtë Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe shkaktoi vonesa në shpërndarjen e edicionit të ditës së shtunë të këtyre gazetave.


Gjithashtu, botimet e Wall Street Journal dhe New York Times u goditën, pasi ato shtypen në platformën e përbashkët të Tribune Publishing.

Zëdhënësja e Tribune Publishing, Marisa Kollias, tha se virusi ndikoi në sistemet e shtypjes.

“Nuk ka dëshmi se informacionet e kartës së kreditit të klientit apo informacionet personale janë komprometuar”, tha Kollias, përcjell Telegrafi.

Zëdhënësja e Departamentit të Sigurisë Kombëtare, Katie Waldman, tha se po studiojnë situatën.

“Ne jemi të vetëdijshëm për raportet e një incidenti të mundshëm kibernetik që prekin disa degë të gazetave dhe po punojnë me qeverinë dhe partnerët e industrisë për të kuptuar më mirë situatën”, tha zëdhënësja Waldman.

Hetuesit e Byrosë Federale të Hetimeve, për momentin nuk dhanë asnjë informacion. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Botë
Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Botë
BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

Botë
Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Evropa
Ukraina vret ish-deputetin 'tradhtar', Illya Kyva

Ukraina vret ish-deputetin 'tradhtar', Illya Kyva

Evropa
Kalo në kategori