Një shpërthim bombe buzë rrugës vrau sot katër punonjës të qeverisë afgane në Kabul.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin, megjithëse qeveria ka fajësuar kryengritësit talibanë për sulmet e fundit ndaj zyrtarëve qeveritarë, gazetarëve dhe qytetarëve dhe aksidenti vjen një ditë pasi nëntë anëtarë të forcave të sigurisë u vranë kur helikopteri i tyre u rrëzua.

Bomba goditi një autobus me qira nga Ministria Afgane e Informacionit dhe Teknologjisë për të transportuar punonjës, tha ministria.

Talibanët kanë mohuar se kanë dorë në vrasjen e personelit qeveritar afgan, raporton reuters.

Sulmi erdhi në të njëjtën ditë kur qeveria afgane, talibanët dhe vendet kryesore, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë, u takuan në Moskë për të punuar për të zvogëluar dhunën dhe për të filluar procesin e paqes afgane. /Telegrafi/