LAJMI I FUNDIT:

Stuhia e të ftohtit shkakton situatë kaotike në SHBA, dhjetëra mijëra shtëpi mbesin pa energji elektrike – pesë shtete shpallin gjendjen e jashtëzakonshme

Stuhia e të ftohtit shkakton situatë kaotike në SHBA, dhjetëra mijëra shtëpi mbesin pa energji elektrike – pesë shtete shpallin gjendjen e jashtëzakonshme

Rreth 70 milionë amerikanë janë goditur nga një stuhi e të ftohtit në verilindje të SHBA-ve, ku erërat e “akullta” kanë paralizuar trafikun dhe ia kanë marrë jetën një shoferi veri të New Yorkut.

Reklama

Kryetari i New Yorkut, Eric Adams, ka vizituar mbrëmë Bronxin, ku u ka bërë thirrje qytetarëve të qëndrojnë nëpër shtëpitë e tyre duke i paralajmëruar se nuk mund “të shtyhen me nënën natyrë”, transmeton Telegrafi.

Pesë shtete amerikane kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, e deri më tani në SHBA janë anuluar mbi 6000 fluturime. Kjo është stuhia e dytë e të ftohtit që po godet në verilindje të SHBA-ve, kur në fillim të janarit u godit nga Georgia e deri në Quebec. Dhjetëra mijëra njerëz, si pasojë e të ftohtit kanë mbetur pa energji elektrike.

Në Atlantic City dhe New Jersey të enjten janë regjistruar të reshura rekord të borës, duke arritur trashësia në 84 centimetra. Rekordi i mëparshëm që goditi këtë zonë ishte janari i vitit 1987 me 52 centimetra.

Në parkun e New Yorkut janë evidentuar reshje të mëdha të borës. Vetëm mbrëmë trashësia e borës ka shkuar në 19 centimetra, duke lënë pas rekordin e vitit 1904 që ishte 12 centimetra.

Parashikuesit e motit thanë për CNN, se do të mund të ketë reshje bore deri në dy metra në Long Island dhe Road Island, Masachussetts dhe Neë Hempshire e Meine. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Evropa
Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Evropa
Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Evropa
Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Amerika

"A ka borë, ministër?", rrëfimi i Radoiçiqit është një moment i mirë për të kujtuar se si gënjente Daçiqi

Serbia
Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Evropa
Kalo në kategori