LAJMI I FUNDIT:

Stoltenberg: Forcat ruse nuk po tërhiqen nga Ukraina

Stoltenberg: Forcat ruse nuk po tërhiqen nga Ukraina
Reklama

Kreu i Aleancës Veri-Atlantike, Jens Stoltenberg, ka thënë se trupat ruse po ripozicionohen, e nuk po tërhiqen siç kishte deklaruar Moska.

Duke folur para gazetarëve në Bruksel, Stoltenberg theksoi se bazuar në informacionet e inteligjencës, njësite ruse nuk po tërhiqen nga Ukraina, por se thjesht po ripozicionohen, transmeton Telegrafi.


“Rusia po tenton të rigrupohet, të rifurnizohet dhe të forcohet akoma për ofensivat në rajonin e Donbasit”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Pamje që tregojnë shkallën e dëmeve në qytetin e Mariupolit
Lexo po ashtu Pamje që tregojnë shkallën e dëmeve në qytetin e Mariupolit

“Të njëjtën kohë, Rusia po e mban nën presionin Kievin dhe qytetet e tjera ukrainase. Për këtë mund të presim ofensiva shtesë – duke sjellë më shumë vuajtje te qytetarët ukrainas”, shtoi Stoltenberg.

Ngjashëm janë deklaruar nga Pentagoni, që theksuan se lëvizja e Putinit për kinse tërheqje të njësive ruse nga Ukraina, janë thjesht blerje e kohës për rigrupim dhe riorganizim. /Telegrafi/