LAJMI I FUNDIT:

Specialja publikon aktakuzën ndaj Shalës: Përmenden 200 mijë euro dhe marrëveshja me dëshmitarin për tërheqjen e dëshmisë

Specialja publikon aktakuzën ndaj Shalës: Përmenden 200 mijë euro dhe marrëveshja me dëshmitarin për tërheqjen e dëshmisë

Gjykata Special ka konfirmuar aktakuzën ndaj Haxhi Shalës, i cili po akuzohet për pengim në administrim të drejtësisë.

Ai është ekstraduar në Hagë, teksa në aktakuzën e Prokurorisë së Specializuar po thuhet se Shala, Sabit januzi dhe Ismet Bahtijari kishin zhvilluar disa takime me një dëshmitar për tërheqje të dëshmisë së tij.

Ndër të tjera, thuhet se dëshmitari tha se nëse do t’i ofronin 200 mijë euro, ata do të kishin një marrëveshje.


“Konkretisht, Januzi i tha dëshmitarit 1 se Shala i kishte kërkuar Januzit që të përcillte mesazhin se nëse dëshmitari 1 tërhiqte dëshminë e tij.

Më pas, Shala dhe persona tjerë të paidentifikuar do t’i ofronin ‘ndihmë’.

Dëshmitari 1 u përgjigj se nëse Shala dhe/ose të tjerët i sillnin 200,000 euro, ata do të kishin një marrëveshje”, thuhet në aktakuzë.

Sipas aktakuzës, më 5, 6 dhe 9 prill janë zhvilluar disa takime, teksa përmendet se Bahtijari kishte shkuar në shtëpinë e dëshmitarit.

Në bazë të njoftimit që ka publikuar Gjykata Speciale, Shala pritet të dalë para gjykatës në Hagë më 13 dhjetor. Ai gjendet në Dhomat e Paraburgimit në Hagë.

Aktakuza e plotë e Prokurorisë së Specializuar:

Haxhi Shala, përmes kanosjes së rëndë dhe me veprim të përbashkët të një grupi personash në të cilin ka marrë pjesë, ka tentuar të pengojë një person zyrtar, përkatësisht gjyqtar, prokuror, zyrtar të gjykatës, nëpunës të prokurorisë ose një person të autorizuar nga gjykata dhe prokuroria në kryerjen e detyrave zyrtare.

Siç përcaktohet më poshtë, të paktën midis 5 prillit 2023 dhe 12 prillit 2023, Shala, në bashkëkryerje me individë të tjerë, duke përfshirë Sabit Januzin dhe Ismet Bahtijarin, u koordinuan si grup para dhe pas afrimeve personale që i bënë dëshmitarit 1 nga Januzi dhe Bahtijari.

Konkretisht, Shala, Januzi dhe Bahtijari u takuan individualisht me Dëshmitarin 1 me qëllim që ta shtynin dëshmitarin 1 të tërhiqte provat ose të mos jepte prova në procedurat zyrtare përpara DhSK.

Detaje të tjera për arrestimin e Haxhi Shalës, Specialja: Ai dhe dy persona të tjerë nxitën një dëshmitar të tërhiqte dëshminë
Lexo po ashtu Detaje të tjera për arrestimin e Haxhi Shalës, Specialja: Ai dhe dy persona të tjerë nxitën një dëshmitar të tërhiqte dëshminë

Kjo sjellje demonstron qëllimin e Shalës për të minuar dhe penguar një person zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare.

Më pas, pasi thirri dhe verifikoi që dëshmitari 1 ishte në shtëpi, Bahtijari erdhi në shtëpinë e dëshmitarit Bahtijari i tha dëshmitarit 1 se Shala i ishte afruar kohët e fundit dhe e dërgoi për t’i thënë dëshmitarit 1 se ai duhet të tërhiqte dëshminë e tij.

Bahtijari u largua nga shtëpia e dëshmitarit 1 dhe shkoi në një veturë aty pranë ku po prisnin dy burra, me një person të tretë në ulësen e shoferit.

Si rezultat i kësaj qasjeje, dëshmitari 1 u interesua për sigurinë e familjes së tij.

Më vonë, më 5 prill 2023, pasi Bahtijari kishte vizituar dëshmitarin 1.

Shala dhe Januzi, dhe veçmas Januzi dhe Bahtijari u angazhuan në kontakte të shumta me tekst dhe telefon, përfshirë kontaktet midis Shalës dhe Januzit për të koordinuar një takim personal në të njëjtën mbrëmje.

Në ditët në vijim, Shala dhe Januzi, ndër të tjera, mbetën në kontakt, përfshirë lidhjen me telefon të paktën katër herë midis 6 prillit dhe 9 prillit 2023.

Më 12 prill 2023, pak pasi telefonoi Shala, Januzi shkoi në shtëpinë e dëshmitarit 1.

Në shtëpinë e dëshmitarit 1, Januzi i tha dëshmitarit 1 se Shala i kishte kërkuar Januzit të vazhdonte vizitën e Bahtijarit dhe të zbulonte se çfarë kishte planifikuar të bënte dëshmitari 1 dhe si mund të trajtohej çështja e dëshmisë së tij.

Konkretisht, Januzi i tha dëshmitarit 1 se Shala i kishte kërkuar Januzit që të përcillte mesazhin se nëse Dëshmitari 1 tërhiqte dëshminë e tij, atëherë Shala dhe të tjerë të paidentifikuar do t’i ofronin ‘ndihmë’. Dëshmitari 1 u përgjigj se nëse Shala dhe/ose të tjerët i sillnin 200,000 euro, ata do të kishin një marrëveshje.

15. Dëshmitari 1 nuk e konfirmoi apo mohoi se do të vazhdonte të ishte dëshmitar. JANUZI tha se do t’u tregonte ‘atyre’ atë që kishte thënë dëshmitari 1.

16. Menjëherë pas vizitës së tij më 12 prill 2023 tek dëshmitari 1, Januzi thirri përsëri Shalën

17. Si rezultat i qasjes së dytë, Dëshmitari 1 ishte më tej i shqetësuar për sigurinë e tij dhe të familjes së tij.

18. Shala (i) krijoi frikë dhe shqetësime serioze personit, Dëshmitarit 1, i cili ka ose ka të ngjarë t’i ofrojë informacion në lidhje me ndonjë krim ose shkelje që bie nën juridiksionin e DhSK-së, në këtë mënyrë duke tentuar ta dekurajojë fortë atë person që të sigurojë informacione (të mëtejshme) për çfarëdo krimi nën juridiksionin e KSK-së; (ii) kërcënoi aftësinë e DhSK-së/ZPS-së për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimet në mënyrë efektive, duke përfshirë marrjen dhe sigurimin e dëshmive përkatëse të dëshmitarëve; dhe (iii) devijoi burimet dhe kohën e ZPS-së për të adresuar pasojat aktuale dhe të mundshme për dëshmitarin 1 dhe familjen e tij në lidhje me procedurat zyrtare të DhSK-së.

Vendimin e Speciales mund ta gjeni në anglisht KËTU.

Në trend Lajme

Më shumë
Kolapsi me internet, preket edhe Kosova

Kolapsi me internet, preket edhe Kosova

Lajme
Djegia e veturave në lagjen “Marigona Rezidence”, policia jep detaje

Djegia e veturave në lagjen “Marigona Rezidence”, policia jep detaje

Kronika e Zezë
Ikjet e Faton Hajrizit, fajin ia linte shtetit për mos risocializimin e tij  – çfarë thoshte ai për Telegrafin kur vuante dënimin në Burgun e Sigurisë së Lartë?

Ikjet e Faton Hajrizit, fajin ia linte shtetit për mos risocializimin e tij – çfarë thoshte ai për Telegrafin kur vuante dënimin në Burgun e Sigurisë së Lartë?

Elfije Boletini
Digjen dy vetura në lagjen

Digjen dy vetura në lagjen "Marigona Rezidence"

Kronika e Zezë
Problemi global i sigurisë kibernetike prek edhe KESCO-n

Problemi global i sigurisë kibernetike prek edhe KESCO-n

Lajme
Drogë, armë, vetura dhe para - policia jep detaje nga aksioni kundër fajdes në Prishtinë ku u arrestuan katër persona

Drogë, armë, vetura dhe para - policia jep detaje nga aksioni kundër fajdes në Prishtinë ku u arrestuan katër persona

Lajme
Kalo në kategori