LAJMI I FUNDIT:

Specialja kërkon të kontakohet urgjentisht Ministria e Drejtësisë lidhur me financimin e avokatëve të Shalës, Januzit dhe Bahtijarit

Specialja kërkon të kontakohet urgjentisht Ministria e Drejtësisë lidhur me financimin e avokatëve të Shalës, Januzit dhe Bahtijarit

Sabit Januzi, Ismet Bahtijari dhe Haxhi Shala janë të akuzuarit e fundit të cilët po përballen me drejtësinë në Gjykatën Speciale në Hagë.

Ata janë arrestuar nën dyshimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar se kanë përdorur kërcënime të rënda dhe premtim për përfitime ndaj një personi, i quajtur “Dëshmitari 1”, në mënyrë që ky i fundit ta tërhiqte dëshminë e tij.

Sipas dosjes, Haxhi Shala, ish-deputet dhe ish-epror i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), ka urdhëruar Sabit Januzin dhe Ismet Bahtijarin ta takojnë këtë dëshmitar individualisht për ta nxitur që të tërheqë dëshminë ose të mos japë dëshminë e tij në Gjykatën Speciale.


Në seancën e sotme, më 13.02.2024, gjykatësi Nicolas Guillou ka urdhëruar Zyrën Administrative të kontaktojë urgjentisht Ministrinë e Drejtësisë të Kosovës për të kërkuar informacione lidhur me statusin e financimit të ekipeve mbrojtëse.

Tutje, gjyqtari ka hedhur poshtë kërkesën e mbrojtjes për pezullim të procesit me arsyetimin se vazhdimi i procesit nuk i shkakton dëm mbrojtjes, duke marrë parasysh se procesi është ende në fazën paraprake dhe aspekti i financimit tashmë është duke u trajtuar për të gjetur zgjidhjen.

Lidhur me këtë çështje, Kallxo.com i ka dërguar pyetje Ministrisë së Drejtësisë.

Në përgjigje, Ministria thekson se komisioni për shqyrtimin dhe vlerësimin e kërkesave sot, më 13.02.2024, ka mbajtur takim dhe ka udhëzuar avokatët që t’i paraqesin kërkesat sipas legjislacionit në fuqi.

Ministria e Drejtësisë thotë se kompensimi për shpenzimet e mbrojtjes për këtë kategori do të bëhet në bazë të udhëzimit administrativ.

Sabit Januzi dhe Ismet Bahtijari janë arrestuar më 05.10.2023.

Në paraqitjen e tyre të parë, më 09.10.2023, të dy ishin deklaruar të pafajshëm.

Kurse Haxhi Shala ishte arrestuar më 11.12.2023, kurse në paraqitjen e parë më 13.12.2023, ai nuk ishte deklaruar për fajësinë apo pafajësinë e tij.

Tek në paraqitjen e mëtejshme, më 15.12.2023, ai u deklarua i pafajshëm për të gjitha akuzat.

Bashkimi i dy çështjeve për këta 3 të akuzuar ishte bërë më 08.02.2024, kur gjyqtari i procedurës paraprake Nicholas Guillou vendosi që çështja e përbashkët do të quhet: Prokurori i Specializuar kundër Sabit Januzit, Ismet Bahtijarit dhe Haxhi Shalës, dhe numri i çështjes është KSC-BC-2023-10.

Si i përshkruan Prokuroria takimet mes dëshmitarit dhe të akuzuarve?

Aktakuza thotë se kontakti i parë mes palëve ka ndodhur më 05.04.2023, kur Haxhi Shala i ka telefonuar Sabit Januzit dhe më pas Ismet Bahtijari po ashtu ka thirrur Januzin. /Kallxo.com/

Në trend Lajme

Më shumë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

Lajme
Veturat e grupit të Radoiçiqit tani në përdorim nga Policia e Kosovës

Veturat e grupit të Radoiçiqit tani në përdorim nga Policia e Kosovës

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
Aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, tetë të lënduar

Aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, tetë të lënduar

Kronika e Zezë
Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Siguri
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori