LAJMI I FUNDIT:

Situatë shqetësuese në Mitrovicë pas reshjeve të shiut, rritet niveli i ujit në katër lumenjtë e qytetit

Situatë shqetësuese në Mitrovicë pas reshjeve të shiut, rritet niveli i ujit në katër lumenjtë e qytetit

Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme në shumë komuna, duke shkaktuar kështu përmbytje e vështirësi në qarkullim.

Me një situatë të tillë po përballet edhe komuna e Mitrovicës.

Kryetari i kësaj komune, Bedri Hamza në një prononcim për Telegrafin ka thënë se gjendja është shqetësuese dhe se te katër lumenjtë e qytetit është rrit niveli i ujit.

“Situata është kogja shqetësuese, Mitrovica ka katër lumenj dhe tek të gjithë është rritë niveli i ujit. Jemi me disa ekipe në terren duke intervenuar, për momentin jemi te lumi i Lushtës pasi që është këputë një urë dhe rrezikon të bllokojë tunelin ku shkon. Jemi duke e bërë maksimumin, por megjithatë niveli i ujit është shumë i lartë”, tha Hamza.

I pari i Mitrovicës shtoi se deri më tani nuk ka familje që janë evakuuar shkaku i reshjeve, derisa shtoi se nëse vazhdon shiu situata do të jetë vështirë të menaxhohet.

“Tash për tash nuk ka familje që janë evakuuar, por nëse vazhdojnë reshjet nuk është situatë që është lehtë me u menaxhua dhe me u mbajt në kontroll”, tha Hamza.

Telegrafi më herët ka raportuar për situatën në Mitrovicë, e po ashtu edhe në komunat e tjera. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Temperaturat e larta në Kosovë, IHMK rekomandon që orët e mësimit të shkurtohen në 30 minuta

Temperaturat e larta në Kosovë, IHMK rekomandon që orët e mësimit të shkurtohen në 30 minuta

Lajme
Kthimi në bisedime, “mision i pamundur” për Lajçakun

Kthimi në bisedime, “mision i pamundur” për Lajçakun

Politikë
Dorëzimi i mbetjeve mortore të tre personave te autoritetet serbe, EULEX: Ishim së bashku me përfaqësuesit e IML-së

Dorëzimi i mbetjeve mortore të tre personave te autoritetet serbe, EULEX: Ishim së bashku me përfaqësuesit e IML-së

Lajme
Nëntë të lënduar në një aksident trafiku në fshatin Stantërg

Nëntë të lënduar në një aksident trafiku në fshatin Stantërg

Kronika e Zezë

"Kanë dalë gjyshet kanë shku me i këqyr nipat, u kënaqën"- Bislimi mohon ikjen e të rinjve nga Kosova

Lajme
Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Lajme
Kalo në kategori