LAJMI I FUNDIT:

Silicon Valley i dha miliarda dollarë njeriut më të pasur të Azisë, por gjërat nuk po shkojnë siç ishin planifikuar

Silicon Valley i dha miliarda dollarë njeriut më të pasur të Azisë, por gjërat nuk po shkojnë siç ishin planifikuar

Vitin e kaluar, Google dhe Facebook së bashku i “dhanë” më shumë se 10 miliardë dollarë njeriut më të pasur të Azisë dhe planin e tij për të sjellë qindra miliona indianë në internet.

Reklama

Investimet shpejt e vendosën Mukesh Ambani, kreun miliarder të konglomeratit indian, Reliance, si “njeriun kryesor” të Silicon Valley – por gjithashtu ngriti aksionet duke i ofruar kompanive një bazë në tregun më të shpejtë të botës për internet.

Ambani planifikon të përdorë shërbimin e mesazheve të Facebook (FB), WhatsApp, për të lidhur miliona biznese të vogla në Indi me nismën e tij të tregtisë elektronike, JioMart.

Partneriteti me Google (GOOGL), ndërkohë, synon të zhvillojë së bashku një smartphone të rrjetit 5G, raporton cnn.

Reliance, bizneset kryesore të së cilës përfshijnë energji dhe tregun me pakicë të teknologjisë, pritet të ofrojë një azhurnim mbi ato iniciativa në takimin vjetor të aksionerëve, së bashku me një plan ambicioz për të ndërtuar rrjetin 5G të Indisë, transmeton Telegrafi.

Por ndërsa India vazhdon të luftojë me ndikimin e pandemisë së coronavirusit, duke përfshirë një rënie ekonomike, planet e Jio mund të përballen me më shumë sfida sesa është mësuar pronari i saj miliarder i lidhur politikisht.

Lufta për smartphone

Shitja e telefonave inteligjentë në shtetin indian mund të jetë një biznes i vështirë edhe në rrethana normale. Një indian mesatar fiton rreth 2,000 dollarë në vit, sipas të dhënave më të fundit të Bankës Botërore, duke i bërë telefonat inteligjentë të kushtueshëm për pjesën më të madhe të vendit. Apple ka luftuar për të shitur iPhone atje për vite me radhë gjersa Samsung po humbet vendin për markat më të lira kineze si Xiaomi, Oppo dhe Vivo.

Por kjo sfidë u përkeqësua edhe nga pandemia globale, e cila mbingarkoi zinxhirët e furnizimit dhe shkaktoi mungesa të përbërësve kryesorë. Si rezultat, ndërtimi i një smartphone të lirë u bë më i vështirë.

“Kufizimet e furnizimit po prekin pothuajse të gjithë në industri, por ndikimi tek lojtarët më të vegjël vendas është edhe më shumë, pasi ato nuk janë me të vërtetë përparësia kryesore për prodhuesit e përbërësve”, tha Kiranjeet Kaur, një analist në firmën kërkimore IDC.

Ndërsa Jio ka burime të mëdha në dispozicion, ai është ende relativisht i ri në lojën e telefonave inteligjentë “dhe përqendrimi te fundi i ulët e bën edhe më të vështirë” për të blerë pjesë, shtoi ajo.

Pronarët më të pasur të klubeve sportive: Shefi i Cityt vetëm i teti, ndërsa Abramovich mungon në top-10
Lexo po ashtu Pronarët më të pasur të klubeve sportive: Shefi i Cityt vetëm i teti, ndërsa Abramovich mungon në top-10

Vonesat në përdorimin e telefonit inteligjent mund të dëmtojnë përpjekjet e Google për të kapur bazën e përdoruesve të internetit në Indi, e cila tashmë është më shumë se 700 milionë dhe do të zgjerohet me shpejtësi në vitet e ardhshme.

Një zëdhënës i Jios nuk pranoi të komentonte mbi planet e tij për lëshimin dhe shitjet e smartphone-ve, por pranoi se pandemia mund të ketë një ndikim në afatin kohor për përhapjen e saj. Google nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

Zgjatja e periudhës ne COVID-19 në Indi dhe rrëzimi ekonomik kanë dëmtuar aftësinë e konsumatorëve për të azhurnuar pajisjet e tyre, sipas Tarun Pathak, drejtor kërkimi për pajisjet mobile në Counterpoint Research. Kjo e bën tregun e telefonave inteligjentë të vendit edhe më të ndjeshëm ndaj çmimeve në një kohë kur prodhimi i tyre po shtrenjtohet.

“Kjo është ajo ku ne shohim sfida për dikë si Jio. … Çdo cent ka rëndësi”, tha ai.

Një betejë e vështirë për të ndërtuar një perandori të tregtisë elektronike

Investimi i Facebookut prej 5.7 miliardë dollarësh në Jio – një nga më të mëdhenjtë e kompanisë amerikane ndonjëherë – është një “martesë” midis dy shërbimeve që formojnë shtyllën kurrizore të internetit të Indisë.

WhatsApp në pronësi të Jios dhe Facebookut kanë secili më shumë se 400 milionë përdorues në Indi, dhe partneriteti midis tyre është pjesë e një përpjekje për të hequr Amazon dhe Walmart në krye të tregut online me pakicë të Indisë.

JioMart, platforma e tregtisë elektronike të Reliance, synon ta bëjë këtë duke sjellë në internet miliona dyqane në Indi. Nisur muaj para investimit të madh të Facebookut, JioMart tani operon në më shumë se 200 qytete indiane, transmeton Telegrafi.

Pavarësisht rritjes gjatë vitit të kaluar, analistët thonë se JioMart ka disa probleme për të bindur shitësit vendas për t’u regjistruar. Shërbimi i tij i drejtpërdrejtë për konsumatorin është “duke u rritur me një ritëm të ngadaltë mes shqetësimeve midis shitësve me pakicë”, sipas një raporti të Kotak Securities.

“Marrja e tregtarëve të pavarur në bord ka qenë një sfidë pasi shumë prej tyre [janë] të kujdesshëm për të ndarë informacionin e tyre të biznesit dhe shumë nuk janë ende të qartë për propozimin e vlerës nga perspektiva e tyre”, tha Arvind Singhal, kryetar i firmës indiane të konsulencës Technopak.

Njeriu më i pasur i Azisë, një makinë e mbushur me eksploziv afër shtëpisë së tij dhe vrasja që vazhdon të mbetet “mister” në Indi
Lexo po ashtu Njeriu më i pasur i Azisë, një makinë e mbushur me eksploziv afër shtëpisë së tij dhe vrasja që vazhdon të mbetet “mister” në Indi

WhatsApp po përballet me beteja të veta në Indi. Pas një vonese të gjatë për marrjen e miratimit rregullator për sistemin e tij të pagesave në vend, shërbimi i mesazheve tani po padit qeverinë indiane mbi rregulla të reja.

Rregullat, dhe procesi gjyqësor që rezulton, kanë hedhur një hije mbi WhatsApp në tregun e tij më të madh.

Beteja e Ambanit me Amazon ka shkuar gjithashtu në gjykata, me gjigantin e teknologjisë amerikane që sfidon blerjen e fundit të Reliance të shitësit rival të Future Group.

Beteja në gjykatë pritet të zgjatet për muaj, duke ngadalësuar më tej perspektivat e rritjes së JioMart.

“Është ndoshta e vërtetë që përparimi në ekzekutimin e këtij vizioni nuk ka qenë sipas pritjes fillestare të mbështetjes, por atëherë do të kishte qenë një mrekulli po të kishte shkuar gjithçka sipas planit”, tha Singhal.

“Mbështetja dihet të jetë shumë e shpejtë në përshtatjen [dhe] korrigjimin e kursit, dhe kështu ka akoma shumë të ngjarë që JioMart të arrijë objektivat e tij origjinal”, tha ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Evropa
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Evropa
Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Evropa
Shpërthim i fuqishëm kur Ukraina hodhi bombë tek tanku rus

Shpërthim i fuqishëm kur Ukraina hodhi bombë tek tanku rus

Evropa
Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Amerika
Kalo në kategori