LAJMI I FUNDIT:

Si ta “ruani arsyen” kur partneri “vepron krye në vete”?

Si ta “ruani arsyen” kur partneri “vepron krye në vete”?
Couple fighting in their car
Reklama

Njerëzit të cilët mendojnë që gjithmonë kanë të drejtë, shpesh për të tjerët janë të mundimshëm si kolegë, miq, familje, por më problematikë si partnerë

Terepeutët këshillojnë se si t’ia dilni mbanë me shpirtin binjak, i cili mendon që gjithmonë ka të drejtë, transmeton Telegrafi.


Zgjidhni betejat tuaja

Debatoni nëse diçka vërtet ka rëndësi, në situatat e tjera lëreni partnerin të mendojë që ka të drejtë.

Bëhuni objektivë

Pranoni që ekzistojnë fusha në të cilat partneri juaj është treguar që është më i mirë se ju dhe ku ka më së shumti dijeni. Në ato fusha lejoni më shumë kontroll. Gjithashtu, rikujtojani fushat në të cilat jeni treguar që jeni më i mirë. Apo, nëse keni dëshmi për konstatimet tuaja, tregojani në qetësi.

Kontrolloni emocionet

Sa më shumë që shqetësoheni, partneri juaj me këmbëngulje vepron me kokë të vet dhe do të jetë më irracional. Prandaj, provoni që shikimin tuaj të situatave t’ia tregoni me qetësi dhe racionalitet.

Tregojani empatinë

Ndaj shumë të ashtuquajturave “kontrolle” ndiejnë aksiozitetdhe humbin kontrollin. Kur pala tjetër reziston, ajo tek ata shton nevojën që edhe më shumë të kontrollojë dhe prandaj është më mirë të provoni që t’i kuptoni.

Mendoni për prapavijën

Shpesh burimi i nevojës që të gjithë penjtë të mbahen në duart tuaja qëndron në fëmijëri. Personat e tillë ndoshta kanë përjetuar humbje serioze në fëmijëri kur janë ndier që u është lëvizur dheu nën këmbë apo kanë pasur prindër të paaftë dhe sërish kanë qenë të detyruar të marrin përgjegjësi. Bisedoni me partnerin lidhur me këtë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Vendet më të vizituara në vitin 2023: Shtetet evropiane janë në tri vendet e para

Vendet më të vizituara në vitin 2023: Shtetet evropiane janë në tri vendet e para

Çfarë të vizitosh
Mos e hidhni hirin: Mund të përdoret për të neutralizuar aromat e pakëndshme ose për të hequr njollat nga mobiliet

Mos e hidhni hirin: Mund të përdoret për të neutralizuar aromat e pakëndshme ose për të hequr njollat nga mobiliet

Bëje vet
Këtë lëng e mban në shtëpi çdo femër, i heq për mrekulli njollat nga atletet

Këtë lëng e mban në shtëpi çdo femër, i heq për mrekulli njollat nga atletet

Bëje vet
Nëse flini me çorape apo zbathur, kjo për ju e tregon një gjë të rëndësishme!

Nëse flini me çorape apo zbathur, kjo për ju e tregon një gjë të rëndësishme!

Këshilla Lifestyle
Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Lule
Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Astrologji
Kalo në kategori