LAJMI I FUNDIT:

Si ndikon birra në funksionimin e zorrëve? Shkencëtarët kanë dalë me një përgjigje që do t’i pëlqejë shumicës së njerëzve

Si ndikon birra në funksionimin e zorrëve? Shkencëtarët kanë dalë me një përgjigje që do t’i pëlqejë shumicës së njerëzve
shutterstock

Përveçse një kënaqësi për qiellzën, birra është edhe një objekt kurioziteti të shkencëtarëve

Birra tërheq vëmendjen jo për shkak të karakteristikave psikofarmakologjike ose sociale, por për shkak të aspekteve funksionale.

Studimet e mikroorganizmave, polifenoleve, fibrave dietike dhe melanoidinës që përmban birra tregojnë se si ato funksionojnë së bashku me mikrobiotën e zorrëve dhe promovojnë shëndetin në mënyra të ndryshme në trup.


Birra, si një pije tradicionale e fermentuar, është e pasur me aminoacide esenciale, vitamina, elemente gjurmë dhe substanca bioaktive që luajnë një rol kyç në rregullimin e shumë funksioneve fiziologjike të trupit të njeriut, transmeton Telegrafi.

Polifenolet e pranishme në kulprën e birrës janë gjithashtu përbërës të rëndësishëm aktivë që kanë një efekt të dobishëm në mikrobiomën e zorrëve.

Hulumtimet e mëparshme janë fokusuar në mënyrën se si këto substanca bioaktive në birrë mund të ndihmojnë në parandalimin e arteriosklerozës dhe sëmundjeve të zemrës, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, mbështetjen e funksionit imunitar, nxitjen e efekteve antioksiduese dhe antiinflamatore dhe stimulimin e prodhimit të estrogjenit.

Pse shishet e birrës zakonisht bëhen prej xhami ngjyrë të kaftë?
Lexo po ashtu Pse shishet e birrës zakonisht bëhen prej xhami ngjyrë të kaftë?

Duke studiuar kërkimet e mëparshme të kafshëve dhe njerëzve, shkencëtarët kinezë zbuluan se konsumi i ulët ose i moderuar i birrës, me ose pa alkool, mbështet funksionin e shëndetshëm të imunitetit.

Kur birra konsumohet në moderim, fenolet dhe lëndët e tjera ushqyese nga birra janë treguar se nxisin rritjen e baktereve të dobishme në zorrë, duke shkaktuar një sërë efektesh anti-inflamatore, antioksiduese dhe imunomoduluese.

Ky rishikim i hulumtimit sugjeron që përmirësimet në sistemin imunitar mund t’i atribuohen ndërveprimit midis polifenoleve të birrës, fibrave dhe etanolit pasi ato punojnë së bashku për të nxitur zhvillimin e mikrobiomës së zorrëve.

Megjithatë, nevojiten kërkime të mëtejshme për të konfirmuar përdorimin e mundshëm të birrës si një rregullator i mikrobiomës në të ardhmen. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori