LAJMI I FUNDIT:

Më shumë se njëzet ekipe, bashkë me dronët dhe qentë – në kërkim të helikopterit “të rrëzuar” të presidentit iranian

Më shumë se njëzet ekipe, bashkë me dronët dhe qentë – në kërkim të helikopterit “të rrëzuar” të presidentit iranian

Një operacion i gjerë kërkim-shpëtimi është duke u zhvilluar pasi një helikopter që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi u detyrua të bënte një “ulje të vështirë” në një rajon malor në veriperëndim të Iranit.

Incidenti ndodhi të dielën në pyllin Dizmar midis qyteteve Varzaqan dhe Jolfa në provincën e Azerbajxhanit Lindor, ndërsa presidenti po kthehej nga një ngjarje për inaugurimin e një dige me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev.

Banorët vendas i thanë gazetarit të IRNA se ata dëgjuan “zhurma” në rajon pak kohë më parë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Më shumë se njëzet ekipe kërkimi dhe shpëtimi të pajisura plotësisht, duke përfshirë dronët dhe qentë, janë dërguar në zonë.

Raportime "kontradiktore" rreth asaj se çfarë ndodhi me helikopterin ku ndodhej presidenti iranian Ebrahim Raisi
Lexo po ashtu Raportime "kontradiktore" rreth asaj se çfarë ndodhi me helikopterin ku ndodhej presidenti iranian Ebrahim Raisi

Forcat e Armatosura iraniane kanë vendosur gjithashtu njësi komando dhe forca speciale për të ndihmuar në operacionin e kërkimit.

Por për shkak të terrenit të thyer të rajonit dhe kushteve të vështira të motit, veçanërisht mjegullës së dendur në zonë, operacioni i kërkim-shpëtimit mund të marrë pak kohë, tha gazetari i IRNA.

Zëdhënësi i Shërbimeve të Emergjencave të Iranit tha për IRNA se tetë autoambulanca janë dërguar në rajon, duke shtuar se mjegulla e madhe i ka bërë të pamundura përpjekjet e shpëtimit ajror.

Ai shtoi se për të ofruar ndihmë është dërguar edhe një helikopter emergjent, por është detyruar të kthehet prapa për shkak të mjegullës së madhe, pasi nuk ka mundur të ulej në zonë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Botë
Burri që shkrepi fotografinë që bëri xhiron e botës ka përshkruar momentin e sulmit ndaj Trump

Burri që shkrepi fotografinë që bëri xhiron e botës ka përshkruar momentin e sulmit ndaj Trump

Amerika
FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

Amerika
Gjenerali i pensionuar amerikan: Një e treta e ushtrisë së SHBA mund të robotizohet deri në vitin 2039

Gjenerali i pensionuar amerikan: Një e treta e ushtrisë së SHBA mund të robotizohet deri në vitin 2039

Amerika
Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Amerika
Kalo në kategori