LAJMI I FUNDIT:

Shtohet interesi për plazhet shqiptare, sivjet vijnë edhe spanjollët, portugezët dhe baltikët

Shtohet interesi për plazhet shqiptare, sivjet vijnë edhe spanjollët, portugezët dhe baltikët

Plazhet shqiptare këtë vit kanë intriguar turistët, kryesisht europianë që për herë të parë kanë zgjedhur t’i kalojnë në Shqipëri pushimet verore. Ndonëse jemi ende në fillim turistët kanë nisur të popullojnë hotelet dhe plazhet në të gjithë vijën bregdetare.

“Moti, ushqimi dhe plazhet këtu po na pëlqejnë shumë. Për një javë do shkojmë të provojmë plazhet e jugut”.

“Shqipëria ka detin e bukur, hotelet e mira dhe po ashtu njerëzit e sjellshëm. Kam ardhur për një javë, po qëndrojmë në Shëngjin.”

Për këtë sezon veror të dhënat e deritanishme të strukturave akomoduese flasin për një rritje me 30-35% të prenotimeve nga turistët e organizuar në grupe dhe me 15% nga turistët individualë.


“Mund të ishte një rritje dhe më e madhe në fakt, po marrë parasysh situatën meteorologjike, besoj se një pjesë janë frenuar apo një pjesë kanë anulluar për shkak të motit”, thotë Rrahman Kasa nga Unioni Turistik Shqiptar.

Nga grupet e turistëve të organizuar edhe për këtë verë vazhdojnë të kryesojnë polakët, ndërsa harta e turistëve të rinj është zgjeruar edhe më tej.

“Sivjet kemi tre apo katër tregje të reja, që janë spanjollët, portugezët, baltikët, janë hungarezët, që vijnë të organizuar me fluturim charter. Po ashtu kemi një rritje të numrit të tregjeve egzistuese si ai Polak, Çek, nga Italia, kemi edhe tregje që vijnë nga Lindja e Mesme”, vijon Rrahman Kasa.

Sipas të dhënave nga Unioni Turistik Shqiptar, turistët e organizuar në grupe frekuentojnë më së shumti bregdetin e Adriatikut, ndërsa turistët individualë preferojnë më shumë jugun e Shqipërisë.

Vitin e shkuar mbi 3.9 milionë të huaj e vizituan Shqipërinë përgjatë tre muajve të verës. Ky numër pritet të jetë ende më i lartë këtë vit./TV Klan

Në trend Lajme

Më shumë
Xhelal Sveçla nuk e konsideron të arratisur Enver Sekiraqën, i përgjigjet Faton Hajrizit

Xhelal Sveçla nuk e konsideron të arratisur Enver Sekiraqën, i përgjigjet Faton Hajrizit

Lajme
Regjistrimi i popullsisë, Prishtina dhe Fushë Kosova me familjet më të vogla - mesatarja katër anëtarë

Regjistrimi i popullsisë, Prishtina dhe Fushë Kosova me familjet më të vogla - mesatarja katër anëtarë

Lajme
Regjistrimi i popullsisë, në Prishtinë mbi 30 për qind e banesave dhe shtëpive janë të pabanuara

Regjistrimi i popullsisë, në Prishtinë mbi 30 për qind e banesave dhe shtëpive janë të pabanuara

Lajme
Pushime “të kripura” në jug të Shqipërisë, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Pushime “të kripura” në jug të Shqipërisë, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Lajme
Ish-kryetari i Apelit, Shala: Faton Hajrizi ka qenë i njohur për arratisje, dikush duhet të marrë përgjegjësi

Ish-kryetari i Apelit, Shala: Faton Hajrizi ka qenë i njohur për arratisje, dikush duhet të marrë përgjegjësi

Drejtësi
Vala e të nxehtit, në Kosovë kufizohet orari i punës për disa kategori

Vala e të nxehtit, në Kosovë kufizohet orari i punës për disa kategori

Lajme
Kalo në kategori