LAJMI I FUNDIT:

Shtëpia që dikur i përkiste ish-presidentit Richard Nixon është në shitje – fotografi të bëra nga brenda dhe jashtë saj (Foto)

Shtëpia që dikur i përkiste ish-presidentit Richard Nixon është në shitje – fotografi të bëra nga brenda dhe jashtë saj (Foto)

“Western White House” është rivendosur në shitje, kësaj here me një ulje të konsiderueshme të çmimit.

Sipas Business Insider, përcjell Telegrafi, pronësia me sipërfaqe prej 5.5 akra, e njohur edhe si La Casa Pacifica, është vënë në shitje për 57.5 milionë dollarë.


Siç bëhet e ditur, bëhet fjalë për pronën që u përdor nga ish presidenti amerikan Richard Nixon për tubimet shoqërore dhe politike.

Prona, e njohur edhe si La Casa Pacifica – është e vendosur në San Clemente, Kaliforni. Qyteti i Kalifornisë është i vendosur në mes të Los Angeles dhe San Diego.

Shtëpia kryesore u ndërtua në vitin 1927; arkitektura e saj përshkruhet si “Rilindja koloniale spanjolle”.

Siç thuhet tutje, rezidenca u ble nga Presidenti Nixon në vitin 1969.

Ajo kishte pritur vizitorë të rëndësishëm. Ish-Presidenti Ronald Reagan – atëherë guvernatori i Kalifornisë – dhe ish-Zonja e Parë Nancy Reagan ishin vizitorë të shpeshtë.

Gjithashtu kishte edhe të tjerë vizitorë nga e gjithë bota, përfshirë kryeministrin japonez Eisaku Sato, presidentin e Vietnamit të Jugut, Nguyen Van Thieu, si dhe ish-kreun sovjetik Leonid I. Brezhnev.

Përveç tjerash, rezidenca u përdor si një vend takimi për shumë ngjarje të rëndësishme presidenciale. Madje, përveç takimeve të stafit, presidenti Nixon priti disa konferenca për shtyp mbi pronën.

Megjithëse shpesh përdorej për punët e qeverisë, ajo ishte gjithashtu vend i vizituar edhe për yje të famshëm si Frank Sinatra dhe John Wayne.


Rreth një dekadë pas dorëheqjes së presidentit Nixon në vitin 1974, ai shiti pronën tek themeluesi i Allerganit, Gavin Herbert, i cili e ka zotëruar pronën që atëherë.

Herbert e vendosi për herë të parë në shitje atë katër vjet më parë me një çmim prej 75 milionë dollarësh.

Gjithsesi, bëhet e ditur se rezidenca ka pësuar një “restaurim modern” që kur Herbert fitoi pasurinë në vitet 1980. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Mjeshtri sapo kishte mbaruar një punë të madhe, por gjithçka i shkoi dëm shkaku i qenit

Mjeshtri sapo kishte mbaruar një punë të madhe, por gjithçka i shkoi dëm shkaku i qenit

Fun
Të gjithë po qeshin me një vendkalim për këmbësorë në Serbi

Të gjithë po qeshin me një vendkalim për këmbësorë në Serbi

Fun
Ka ngrënë 100 kilogramë dredhëza: Gjithçka filmoi, por shkaku i një detaji shumëkush nuk po i beson

Ka ngrënë 100 kilogramë dredhëza: Gjithçka filmoi, por shkaku i një detaji shumëkush nuk po i beson

Fun
Mbi 2.8 milionë shikime - foshnja provon për herë të parë puren e patateve

Mbi 2.8 milionë shikime - foshnja provon për herë të parë puren e patateve

Fun
Pronari sulmohet nga çita e mbajtur në shtëpi, reagojnë përdoruesit e rrjeteve sociale

Pronari sulmohet nga çita e mbajtur në shtëpi, reagojnë përdoruesit e rrjeteve sociale

Fun
Askush nuk mund t'i rezistojë videos gazmore të tre britanikëve të dehur

Askush nuk mund t'i rezistojë videos gazmore të tre britanikëve të dehur

Fun
Kalo në kategori