LAJMI I FUNDIT:

Shkencëtarët thonë se lidhjet e lumtura definohen nga këto dy trajta bazike

Shkencëtarët thonë se lidhjet e lumtura definohen nga këto dy trajta bazike

Si çdo gjë e mirë në jetë, lidhjet e gjata dhe të fuqishme kërkojnë punë dhe përkushtim të vazhdueshëm nga të dy palët. Por, në fakt, gjërat nuk janë aq të frikshme sa duken në shikim të parë

Reklama

Siç kanë zbuluar shkencëtarët, janë vetëm dy trajta bazike që e definojnë një lidhje të lumtur. Këto janë trajta të cilat çdo njëri nga ne duhet t’i adoptojmë në jetët personale – mirësia dhe bujaria. 

Pasi kanë kryer hulumtime me dekada të tëra në mijëra çifte, psikologët John dhe Julie Gottman kanë zbuluar se mirësia i ngjitë çiftet së bashku. Bashkë me stabilitetin emocional, kjo trajtë është faktor i rëndësishëm në martesat e suksesshme, transmeton Telegrafi.

Koha më e vështirë për të praktikuar bujarinë është kur jeni duke u fjalosur me partnerin. Por, ky është gjithashtu momenti kur është koha më e rëndësishme të jeni të mirë.

Nëse e lejoni zemërimin dhe agresivitetin të dalë jashtë, ju mund të shkaktoni dëme të pariparueshme në lidhje.

“Mirësia nuk do të thotë se ne nuk e shprehim zemërimin, por mirësia informon se si ne zgjedhim ta shprehim zemërimin. Ju mund të hidhni shigjeta drejt partnerit. Ose mund të shpjegoni pse ndjeheni të lënduar dhe të zemëruar, e kjo është mënyrë më e mirë”, shpjegon Julie Gottman. /Telegrafi/


Në trend Femra

Më shumë
‘Çdo mëngjes i numëroj thinjat dhe rrudhat’ – Salma Hayek tregoi si duket pa makijazh

‘Çdo mëngjes i numëroj thinjat dhe rrudhat’ – Salma Hayek tregoi si duket pa makijazh

Femra
Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Keshilla Modë
Michelle Pfeiffer ka pozuar pa grim dhe ka treguar se sa e përsosur duket në dekadën e shtatë

Michelle Pfeiffer ka pozuar pa grim dhe ka treguar se sa e përsosur duket në dekadën e shtatë

Femra
Pesë rregullat e modës për zonjat më të shëndosha

Pesë rregullat e modës për zonjat më të shëndosha

Keshilla Modë
Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Psikoprofil
Figura ideale trupore, sipas ekspertëve

Figura ideale trupore, sipas ekspertëve

Femra
Kalo në kategori