LAJMI I FUNDIT:

Shkencëtarët kanë zbuluar se ku ndodhet ajri më i pastër në Tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar se ku ndodhet ajri më i pastër në Tokë

Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar se në cilin vend të botës është ajri më i pastër, i pa ndotur nga aktivitetet njerëzore.

Reklama

Ai vend është i vendosur në Oqeanin Jugor që rrethon Antarktidën.

Ky është studimi i parë i tillë i kryer nga shkencëtarë nga Universiteti i Kolorados.

Kështu ata ishin në gjendje të identifikonin një rajon atmosferik që është i paprekur nga ndikimi njerëzor, transmeton Telegrafi.

Profesor Sonia Kreidenweis dhe ekipi i saj dyshuan se ajri mbi Oqeanin Jugor ishte prekur më pak nga aktiviteti njerëzor dhe pluhuri nga kontinentet.

“Oqeani Jugor duket të jetë një nga vendet e pakta në Tokë më pak të prekura nga veprimtaria njerëzore”, tha Thomas Hill, shkencëtar dhe bashkautor i studimit.

Ndotja e ajrit është një krizë e madhe globale që vret shtatë milionë njerëz në vit, sipas OBSH-së.

Studimet kanë treguar se ndotja e ajrit rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sulmit në tru dhe kancerit të mushkërive.

Më shumë se 80 për qind e njerëzve nga zonat urbane, si dhe vendet me të ardhura të mesme vuajnë nga problemet e shkaktuara nga cilësia e dobët e ajrit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zvonko Veselinoviq merret në pyetje në Beograd, akuzohet se ka paguar një milion euro për dy vrasje

Zvonko Veselinoviq merret në pyetje në Beograd, akuzohet se ka paguar një milion euro për dy vrasje

Serbia
SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

Botë
Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Australia
Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ndau imazhe të operacionit ajror në veri të Irakut

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ndau imazhe të operacionit ajror në veri të Irakut

Turqia
Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Turqia
Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Evropa
Kalo në kategori