LAJMI I FUNDIT:

Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike
Reklama

Një asteroid i ndjekur nga NASA për gati 25 vjet mund të ndikojë në të ardhmen e Tokës.

I zbuluar për herë të parë në vitin 1999, Bennu, asteroidi afër Tokës, mund të lëvizë në orbitën e planetit dhe mund të na godasë deri në shtator të vitit 2182, sipas ekipit shkencor OSIRIS-REx.


Bennu kalon pranë Tokës çdo gjashtë vjet dhe iu ka afruar shumë planetit tonë në vitet 1999, 2005 dhe 2011, thanë ekspertët në studimin ScienceDirect.

Ka 0.037 për qind mundësi që Bennu të mund ta godasë Tokën deri në vitin 2182, thanë shkencëtarët, raporton abcnews.

Në tetor të vitit 2020, OSIRIS-REx – një akronim për Origins, Interpretim Spectral, Resource Identification dhe Security-Regolith Explorer – preku shkurtimisht sipërfaqen e Bennus, mori një mostër dhe më pas u largua nga asteroidi.

Astrofizikani Hakeem Oluyesi tha për ABC News se OSIRIS-REx do të ndryshojë atë që njerëzit dinë për origjinën e sistemit tonë diellor.

“Ky është material i pastër i pa ndotur që zbulon sekretet e hershme të sistemit diellor. Një zbulim i gjatë do të ishte gjetja e molekulave biologjike apo edhe molekulave pararendëse për jetën”, pohoi ai.

Nëse Bennu do të godiste Tokën, ajo do të lëshonte 1200 megaton energji, që është 24 herë më e madhe se energjia e armëve bërthamore e prodhuar nga njeriu, sipas IFLScience.

Asteroidi që vrau dinosaurët ishte po aq i fuqishëm sa 10 miliardë bomba atomike, zbuluan shkencëtarët në vitin 2019. Ekspertët gjetën prova në copa masive shkëmbinjsh se asteroidi ishte mjaft i fortë për të shkaktuar zjarre dhe cunami. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

Botë
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Kalo në kategori