Shkencëtarët britanikë nuk mund të provojnë se “helmi” me të cilin ishte helmuar ish-spiuni Sergei Skripal dhe vajza e tij është bërë në Rusi.

Reklama

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, ekspertët në laboratorin hulumtues Porton Down nuk kanë qenë në gjendje të krijojnë vendin e origjinës së kimikatit.

Pranimi vjen pasi Rusia kërkoi që Mbretëria e Bashkuar të paraqesë “çdo element të mundshëm të provave” se ajo ishte përgjegjës për tentativën e dyshuar për vrasjen që ka shkaktuar një rresht të veprimeve diplomatike dhe ka rrënuar marrëdhëniet e Moskës me shumë vende perëndimore me nivele që nuk janë parë që nga Lufta e Ftohtë.

Reklama

Kremlini mohon çdo përfshirje në sulmin e 4 marsit, që e la z. Skripal dhe vajzën e tij duke luftuar për jetën, por qeveria britanike ka thënë se nuk ka “asnjë shpjegim tjetër të besueshëm”.

Reklama

Sipas Gary Aitkenhead, shef ekzekutiv i Laboratorit të Mbrojtjes së Shkencës dhe Teknologjisë pranë Salisbury, Wiltshire, tha se agjenti nervor kërkon “metoda jashtëzakonisht të sofistikuara për tu krijuar, diçka që mund ta bëjë vetëm një ‘aktori shtetëror’”.

Por ai shtoi se shkencëtarët nuk mund të thonë se është prodhuar në Rusi. /Telegrafi/