LAJMI I FUNDIT:

Shenjat që tregojnë se simpatia po ju gënjen

Shenjat që tregojnë se simpatia po ju gënjen
(Foto: Cracked)

Psikologia e Marrëdhënieve dhe Këshillimit Georgina Barnett ka zbuluar gjashtë shenja që mund të jenë tregues të mundshëm se partneri juaj po ju gënjen. Përdorimi i tepërt i fjalës ‘ndershmëri’ është një prej tyre.

Reklama

1. Bisedë ‘e thatë’

Përmbajtja e bisedës mund të jetë një tregues i mirë se kërkuesi juaj i mundshëm nuk po thotë të vërtetën në telefon, transmeton KosovaPress.

Nëse njerëzit gënjejnë, ata shpesh duhet të blejnë kohë sepse gënjeshtra e ngarkon trurin shumë më tepër sesa të thotë të vërtetën. Kjo është arsyeja pse gënjeshtarët shpesh kanë heshtje të shkurtra, ‘hm’ dhe ‘ju e dini’ sepse u duhet kohë shtesë për të gjeneruar historinë e tyre – thotë Barnett.

2. Gëlltitje

Georgina Barnett vëren se gëlltitja dhe pastrimi i fytit është një tjetër shenjë.

Telefoni është një mjet komunikimi në kohë reale, ndryshe nga posta elektronike apo SMS, kështu që gënjeshtarët kanë më pak kohë për të ndërtuar përgjigjet e tyre. Kjo i vë nën presion dhe çdo presion do të manifestohet fizikisht në trup, shpjegon ajo.

3. Përgjigje të gjata

Barnett paralajmëron gjithashtu se gënjeshtarët gabimisht mendojnë se një përgjigje më e gjatë dhe më e përpunuar është më bindëse, por në fakt përgjigjet e vërteta janë zakonisht koncize dhe të drejtpërdrejta.

4. Toni i theksuar

Një gënjeshtar mund të marrë një ton të theksuar për të bindur një person tjetër që të ‘tregojë të vërtetën’.

Konsideroni dikë që tradhton një partner, kompenson me gjuhë dhe shpjegime në një përpjekje të dëshpëruar për të bindur një person tjetër për historinë e tyre dhe sa më shumë gënjeshtarë të ndjehen se nuk i besojnë, aq më të vendosur janë, shpjegon Barnett.

5. Gjuhë e paqartë

Gjuha jo detyruese është një tjetër shenjë paralajmëruese për t’u kujdesur.

Ndershmëria zakonisht bën deklarata të drejtpërdrejta dhe të thjeshta, por një gënjeshtar duhet të mbrohet në rast se ekspozohet dhe për këtë arsye bie në deklarata të paqarta si “ndoshta”, “e mundur”, “ka gjasa” dhe “nuk mund ta them me siguri”.

6. Përdorimi i tepërt i fjalës ‘ndershmëri’

Kjo gjithashtu mund të jetë shkak për shqetësim.

Përdoret herë pas here, mund të jetë tregues i sinqeritetit, por nëse theksohet vazhdimisht, lind pyetja pse e theksojnë tepër. Kjo metodë është veçanërisht shqetësuese nëse në fakt nuk e keni akuzuar tjetrin se gënjen, shkruan The Sun.


Në trend Femra

Më shumë
Gjërat që vetëm vajzat të cilat asnjëherë nuk vënë jelekë i kuptojnë

Gjërat që vetëm vajzat të cilat asnjëherë nuk vënë jelekë i kuptojnë

Këshilla dhe arsye
Zbulohet sekreti i ruajtur më së miri i Shakirës – si nuk plaket?!

Zbulohet sekreti i ruajtur më së miri i Shakirës – si nuk plaket?!

Psikoprofil
Grimi mbi grim? Për një dukje më natyrale, aplikoni fillimisht konturimin dhe skuqjen, më pas pudrën

Grimi mbi grim? Për një dukje më natyrale, aplikoni fillimisht konturimin dhe skuqjen, më pas pudrën

Grim
Çfarë do të thotë kur keni ovulacion me dhimbje: Sikleti momental është normal, por mund të jetë shenjë e pesë problemeve serioze

Çfarë do të thotë kur keni ovulacion me dhimbje: Sikleti momental është normal, por mund të jetë shenjë e pesë problemeve serioze

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

Keshilla Modë
Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Keshilla Modë
Kalo në kategori