LAJMI I FUNDIT:

Shenjat që tregojnë se nuk ushqeheni si duhet

Shenjat që tregojnë se nuk ushqeheni si duhet
(Foto: Healthy Eating Hub)

Miliona njerëz vuajnë të paktën një mungesë të lëndëve ushqyese falë mënyrës së jetesës. Mjekët thonë se simptomat mund të anashkalohen lehtësisht ose të lidhen me probleme të tjera, më të padëmshme, shëndetësore.

Lodhja e vazhdueshme mund të konsiderohet lehtësisht si gjumë i dobët ose një orar i ngjeshur, por në shumë raste rezulton nga hekuri i pamjaftueshëm, transmeton KP.


Dhe nëse mishrat e dhëmbëve rrjedhin gjak shpesh, mund të jetë mungesa e vitaminës C dhe jo një problem dentar. Një dietë e dobët ushqimore madje mund të shkaktojë thonj të brishtë ose të dëmtuar.

Anashkalimi i vakteve të ngrënies dhe gjërat që mund të ndodhin në organizëm
Lexo po ashtu Anashkalimi i vakteve të ngrënies dhe gjërat që mund të ndodhin në organizëm

Lodhja

Lodhja është një simptomë e shumë sëmundjeve të zakonshme, të përshkruara nga mjekët si një nga ankesat më të shpeshta. Është kaq e zakonshme për shkak të përhapjes së mungesës së hekurit në populate. Hekuri është një mineral thelbësor për krijimin e hemoglobinës në trup, një substancë në gjak që mbart oksigjen. Një person me mungesë hekuri mund të ndihet i lodhur sepse në trupin e tyre nuk qarkullon mjaftueshëm oksigjen përmes gjakut. Mjekët rekomandojnë ushqime të pasura me hekur si viçi, qengji, pula, spinaqi, brokoli, luleshtrydhet dhe shalqiri por edhe marrja si shtesë ditore.

Zbokthi

Zbokthi është një gjendje ku lëkura në pjesën e sipërme të kokës së një personi bëhet e thatë dhe me luspa duke shkaktuar që ajo të shkrihet. Shkaqet e zbokthit janë të ngjashme me ato të flokëve të thatë. Nxitja e niacinës në qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës mund të parandalojë tharjen, së bashku me vitaminën b6, piridoksinën. Zinku mund t’i mbajë qelizat e lëkurës së kokës të shëndetshme, duke parandaluar formimin e zbokthit. Piridoksina gjendet tek peshku, shpendët dhe qiqrat. Zinku është i zakonshëm në mish, arra, fara dhe shumë perime.

Rrahje të parregullta të zemrës

Një sërë çështjesh në sistemin e qarkullimit të gjakut mund të shkaktojnë një rrahje të parregullt të zemrës. Kalciumi është thelbësor për qarkullimin e gjakut në trup dhe ndihmon në rregullimin e sinjaleve elektrike që shkaktojnë rrahjen e zemrës. Mungesa e kalciumit mund të dëmtojë aftësinë e trupit për të pompuar gjakun, duke çuar në një rrahje të parregullt të zemrës.

Kocka të dobëta

Mungesa e diellit mund ta bëjë trupin tuaj të brishtë. Vitamina D, e cila përthithet përmes lëkurës nga dielli, është shumë e rëndësishme për shëndetin e kockave. Kjo për shkak se vitamina D është vendimtare për procesin e trupit për thithjen e kalciumit. Njerëzit që vuajnë nga kockat e dobëta shpesh do të përjetojnë dobësi dhe dhimbje në kocka dhe nyje dhe kanë më shumë gjasa të pësojnë fraktura.

Gjakderdhje e mishrave të dhëmbëve

Vitamina C, është e lidhur më së shumti me portokallet dhe frutat agrume, por që gjendet edhe në brokoli, speca dhe domate, është një pjesë integrale e procesit të shërimit të trupit dhe mbështet rritjen e enëve të gjakut, muskujve dhe indeve të tjera. Kur një personi i mungon vitamina C, trupi i tij ka probleme në riparimin e dëmeve të shkaktuara nga toksinat si tymi i cigares. Në rastet më serioze, një person që vuan nga një mungesë e rëndë e vitaminës C mund të përjetojë humbje të dhëmbëve.

Ngrënia në këmbë apo ulur, ndikimi në tretje dhe shëndet
Lexo po ashtu Ngrënia në këmbë apo ulur, ndikimi në tretje dhe shëndet

Gishtat e mpirë

Hipokalcemia, e njohur gjithashtu si një mungesë e rëndë e kalciumit, mund të bëjë që një person të ketë një ndjesi mpirje, ndjesi shpimi në gishtat. Kjo është për shkak se kalciumi në gjak I cili është thelbësor për shëndetin e nervave. Kur një person vuan nga nivele të ulëta të kalciumit, nervat e tij periferikë mund të fillojnë të humbasin njëfarë funksioni.

Duart dhe këmbët e ftohta

Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit mund të jetë përgjegjëse për një simptomë tjetër si duar dhe këmbë të ftohta. Mungesa e rruazave të kuqe të shëndetshme të gjakut që qarkullojnë në trup mund të lërë mungesën e saj në ekstremitetet e trupit, këshillohet të konsumoni më shumë fruta dhe perime të pasura me hekur mund ta zgjidhin problemin me kalimin e kohës.

Vija nëpër thonj

Vijat e vogla nëpër thonj shpesh lidhen me diabetin, sëmundjet vaskulare dhe çështje të tjera shëndetësore. Në disa raste, mund të jetë gjithashtu një shenjë se një person ka nevojë për më shumë zink në dietën e tij. Zinku ndihmon në rritjen e qelizave në trup dhe qelizat e thonjve shumë shpejt riprodhohen dhe rriten për të ruajtur shëndetin. Ushqimet e pasura me zink përfshijnë gocat e detit, mishin e kuq, pulën dhe avokadot.

Ushqimet që duhet t'i shmangni për mëngjes
Lexo po ashtu Ushqimet që duhet t'i shmangni për mëngjes

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori