LAJMI I FUNDIT:

Shëndeti mendor gjatë afatit të provimeve

Shëndeti mendor gjatë afatit të provimeve

Nëse ka një periudhë të vitit që shihet si stresuese për çdo student, ajo kohë do të jetë afati i provimeve.

Çdo student e di se sa të rëndësishme janë provimet: sidomos kur merren parasysh perspektivat e tyre për të ardhmen.

Të testohesh për çdo gjë që lidhet me studimet akademike, pavarësisht nëse e njeh lëndën jashtëzakonisht mirë, ose e ke studiuar vetëm një herë, është shumë stresuese. Për studentët, ky nivel ankthi shumëfishohet pasi rezultatet e tyre japin një vështrim të një pjesë të madhe të së ardhmes së tyre.

Zyra e karrierës dhe mirëqenies studentore në Kolegjin Universum kujdeset për mirëqenien e studentëve duke ofruar këshilla për menaxhimin e stresit në periudhën e afatit të provimeve.

Në varësi të ngarkesës suaj të punës si dhe llojit të individit që jeni, këshillat e mëposhtme mund t’ju ndihmojnë të kushtoni një pjesë të kohës tuaj për të mbajtur nën kontroll shëndetin tuaj mendor, në mënyrë që të kaloni provimet tuaja dhe të dilni nga finalet të lumtur dhe të shëndetshëm!

 -Përgatisni një plan studimi

-Gjeni kohë për pauza

-Formoni një grup studimi

-Dëgjoni trupin tuaj

-Mbroni mentalitetin tuaj para dhe pas çdo provimi

-Nëse nervat tuaja dalin jashtë kontrollit, shtrihuni

-Shëndeti mendor duhet të jetë prioritet, pasi ai me të vërtetë mund të bëjë ndryshimin më të madh

 

Për më shumë informata rreth programit kontaktoni në:

Nr.tel: +383 44 144 062

E-mail: info@universum-ks.org

Facebook: Kolegji Universum

Instagram: universumcollege

Artikull i sponzorizuar

Në trend Ekonomi

Më shumë
Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

ECO TEK
Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Ekonomi
Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Ekonomi
Ngjarja e vitit në American Retail Park në Pejë

Ngjarja e vitit në American Retail Park në Pejë

American Retail Park
Prishtina Mall përgatitet për hapjen e Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall përgatitet për hapjen e Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Në cilat vende Kosova eksporton më së shumti, e nga kush importojmë?

Në cilat vende Kosova eksporton më së shumti, e nga kush importojmë?

Ekonomi
Kalo në kategori