LAJMI I FUNDIT:

Sezoni veror, Pogradeci sfidon bregdetin me ulje çmimesh

Sezoni veror, Pogradeci sfidon bregdetin me ulje çmimesh

Jo vetëm operatorët turistikë në bregdet, por edhe ato në Pogradec, kanë ndjerë vështirësitë e pritshme të këtij sezoni veror, që i ka paraprirë situata e luftës mes Rusisë dhe Ukrainës.

Reklama

Në fakt, edhe njësitë akomoduese dhe hoteliere në Pogradec, kanë ndjerë që në tremujorin e parë të këtij viti, kërkesën e ulët të turistëve, duke u mjaftuar vetëm me fundjavat. Nëse do ta krahasonim me periudhën e pandemisë, kjo e luftës paraqitet shume herë më e vështirë.

Përballë kësaj situate, operatorët turistikë të Pogradecit kanë menduar të ulin ose të mbajnë të pandryshuar çmimet për të joshur vizitorët.

“Një situatë tepër e vështirë, jemi ankuar për pandeminë, por kjo qenka edhe më e vështirë. Ndërkohë që deri dje donin të prenotonin dhomat edhe gjatë fundjavave, tani klientët pyesin për çmimet, duke na vënë në vështirësi për miqësinë që ne kemi ndaj tyre, dhe kemi ulur me 20% çmimet”, thotë Mioza Shuli, administratorja e një hoteli në qytetin liqenor.

“Ne nuk do të ndryshojmë çmimet, edhe pse kostot e materialeve janë rritur, por barra e tyre do të merret përsipër nga ne”, shton Kryos Hymeti, pronar i një strukture tjetër.

Nga ana tjetër, edhe bashkia pritet të pasurojë më shumë paketën turistike të Pogradecit për sezonin e afërt, duke shtuar përveç aktiviteteve edhe sitet apo vendet arkeologjike me interes për t’u vizituar.

Në sezonin e kaluar, falë çmimeve më të lira dhe një shërbimi korrekt, Pogradeci arriti të kishte një sezon të mbarë, duke konkurruar bindshëm edhe zonat e bregdetit të vendit./A2 CNN

Në trend Lajme

Më shumë
“Jam në pozicion të vështirë për shkak të ekzekutimit të dobët të planit nga Radoiçiq” – ambasadori i Kosovës në SHBA ironizon me intervistën e Vuçiqit në CNN

“Jam në pozicion të vështirë për shkak të ekzekutimit të dobët të planit nga Radoiçiq” – ambasadori i Kosovës në SHBA ironizon me intervistën e Vuçiqit në CNN

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Shkodranja e martuar me një serb që jeton në Zveçan: Le të pajtohen Kurti e Vuçiqi

Shkodranja e martuar me një serb që jeton në Zveçan: Le të pajtohen Kurti e Vuçiqi

Lajme
Çka bëjnë Mbrojtja Civile dhe Brigada e Veriut?

Çka bëjnë Mbrojtja Civile dhe Brigada e Veriut?

Lajme
Për vetëm 20 minuta, Komuna e Pejës transkriptoi fjalimet e seancës përmes inteligjencës artificiale - Shqip.ai

Për vetëm 20 minuta, Komuna e Pejës transkriptoi fjalimet e seancës përmes inteligjencës artificiale - Shqip.ai

Lajme
Policia e Kosovës po vazhdon hetimet në Banjskë

Policia e Kosovës po vazhdon hetimet në Banjskë

Lajme
Kalo në kategori