LAJMI I FUNDIT:

Scenic E-Tech electric arrin në finalen e çmimit Makina Evropiane e Vitit 2024

Scenic E-Tech electric arrin në finalen e çmimit Makina Evropiane e Vitit 2024

Renault thotë se është krenar që arrin në finalen e çmimit Makina Evropiane e Vitit 2024.

Pas Austral në 2022 dhe Megane E-Tech elektrike në 2021, tani është radha e Scenic E-Tech elektrike të jetë një nga shtatë finalistët, thuhet në një komunikatë, përcjell Telegrafi.

Juria përbëhet nga 59 gazetarë nga 22 vende, të cilët kanë vlerësuar me kujdes 28 modele për të krijuar një listë përfundimtare prej vetëm shtatë prej tyre.

Dhe fituesi do të zbulohet të hënën, më 26 shkurt në panairin e Gjenevës.

Bëhet fjalë për veturën Scenic, me të cilën Renault ka shkruar historinë për 27 vjet.

Ai “lindi” në vitin 1996 dhe revolucionarizoi tregun duke u bërë MPV-ja e parë kompakte në historinë evropiane të automobilave.

Madje, gjenerata e parë e Scenic fitoi çmimin prestigjioz Makina e Vitit në 1997.

“Ndërsa sot ajo përmban një sistem fuqie tërësisht elektrik dhe po ripërcakton makinat e segmentit C për familjet, duke i nxitur ata të udhëtojnë duke ruajtur ADN-në e saj pioniere dhe miqësore për familjen”, thuhet në njoftimin e kompanisë.

Ndryshe, siç thuhet më tej, Scenic u krijua për të qenë makina kryesore e familjes, e përshtatshme për udhëtime të gjata, fundjavë, si dhe pushime.

“Me këtë gjeneratë të pestë, Scenic ka rikrijuar veten duke ruajtur gjenet e tij inovative, duke u pozicionuar si automjeti i plotë elektrik i familjes që plotëson të gjitha nevojat e një familjeje”.

“Si kompakt (4,47 m) për ngarje në qytet dhe i gjerë për udhëtime më të gjata, ofron një distancë prej 625 kilometrash (WLTP)”.

Njoftimi përfundon duke thënë se Renault është angazhuar “për bërjen e lëvizshmërisë elektrike të aksesueshme për të gjithë për më shumë se dhjetë vjet”.

“Scenic E-Tech përfshihet pa probleme me planin strategjik të markës: është një makinë elektrike e projektuar në mënyrë të qëndrueshme, e mbushur me teknologji të dobishme dhe intuitive. Duke u mbështetur në suksesin e ZOE, Renault po zgjeron ofertën e saj në segmentin C me Megane E-Tech elektrike dhe Scenic. Ato janë dy modele kyçe që mund të përshpejtojnë përdorimin e modeleve të plota elektrike dhe të vazhdojnë të vendosin Renault si një lider në epokën e re të lëvizshmërisë së qëndrueshme”. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Auto
Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

EVs
Pse disa vende lëvizin me veturë në të majtë dhe të tjerët në anën e djathtë të rrugës?

Pse disa vende lëvizin me veturë në të majtë dhe të tjerët në anën e djathtë të rrugës?

Auto
Kalo në kategori