LAJMI I FUNDIT:

Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë – zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë – zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Salman Rushdie ka rrëfyer momentin kur pa njeriun që do ta godiste me thikë në skenë në gusht të vitit 2022.

Bëhet fjalë për autorin britaniko-amerikan me origjinë indiane i librave duke përfshirë The Vargjet Satanike dhe Fëmijët e Mesnatës, përcjell Telegrafi.


Rushdie ishte gati të mbante një fjalim në Institutin Chautauqua në shtetin e Nju Jorkut më 12 gusht 2022, kur një burrë u vërsul në skenë dhe e goditi me thikë rreth 10 herë.

“Unë isha ulur në skenë”, tha Rushdie, duke lexuar nga kujtimet e tij rreth sulmit. “Më pas, në cepin e syrit tim të djathtë – gjëja e fundit që syri im i djathtë do të shihte ndonjëherë – pashë burrin me të zeza duke vrapuar drejt meje. Rroba të zeza, maskë e zezë për fytyrën…”.

“E pranoj, ndonjëherë e kisha imagjinuar vrasësin tim të ngrihej në ndonjë forum publik apo në ndonjë tjetër, dhe të vinte për mua në këtë mënyrë. Kështu që mendimi im i parë kur pashë këtë formë vrastare që po nxitonte drejt meje ishte: ‘Pra, je ti. Këtu je’”.

Pas sulmit, Rushdie qëndroi në spital për gjashtë javë. Ai humbi shikimin në njërin sy dhe funksionin në disa majë të gishtave.

“Një nga kirurgët që më kishte shpëtuar jetën më tha: ‘Së pari ishe vërtet i pafat dhe më pas ishe vërtet me fat’. Unë thashë, ‘Cila është pjesa me fat?’ dhe ai tha ‘Epo, pjesa me fat është se njeriu që ju sulmoi nuk e kishte idenë se si të vriste një burrë me thikë’, tha Rushdie për Anderson Cooper në 60 Minutes të CBS.

Sulmi erdhi 33 vjet pasi udhëheqësi i atëhershëm i Iranit, Ayatollah Ruhollah Khomeini, lëshoi një thirrje që bënte thirrje për vdekjen e Rushdie pas botimit të Vargjeve Satanike, e cila u konsiderua blasfemuese.

Sulmuesi i dyshuar, Hadi Matar, u deklarua i pafajshëm për akuzat për tentativë vrasje të shkallës së dytë dhe sulm të shkallës së dytë. Ai është mbajtur pa kusht që nga arrestimi i tij menjëherë pas sulmit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Stërvitja më e madhe e NATO-s që nga Lufta e Ftohtë - paralajmërim për Putinin

Stërvitja më e madhe e NATO-s që nga Lufta e Ftohtë - paralajmërim për Putinin

Evropa
Rusia po i afrohet me shpejtësi një “rekordi të zi” të humbjeve të automjeteve të blinduara të personelit në Ukrainë

Rusia po i afrohet me shpejtësi një “rekordi të zi” të humbjeve të automjeteve të blinduara të personelit në Ukrainë

Botë
Pas luftimeve të ashpra, e detyruan të dorëzohet, pastaj ukrainasit i ofrojnë cigare dhe ndihmë ushtarit rus – pamje që tregojnë ngjarjen nga vija e frontit

Pas luftimeve të ashpra, e detyruan të dorëzohet, pastaj ukrainasit i ofrojnë cigare dhe ndihmë ushtarit rus – pamje që tregojnë ngjarjen nga vija e frontit

Botë
Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Bosnja
Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Botë
Burgu më i vogël në botë gjendet midis Britanisë dhe Francës - kush ka qenë i burgosuri më i famshëm në 168 vite

Burgu më i vogël në botë gjendet midis Britanisë dhe Francës - kush ka qenë i burgosuri më i famshëm në 168 vite

Botë
Kalo në kategori