Mund të duket sikur koha nuk zbaton të njëjtat rregulla për të famshmit si Jennifer Aniston dhe për ne të tjerët.

Reklama

Sidoqoftë, aktorja e “Friends”, 52 vjeç, thotë se të qëndrosh në formë nuk është vetëm çështje fati – përkundrazi, ka të bëjë me dhënien e forcës së duhur dhe përkushtimin e një pjese të ditës suaj, çdo ditë, lëvizjes.

Kur bëhet fjalë për stërvitjen, ajo kohët e fundit dha një pasqyrë specifike në rutinën e saj të preferuar të stërvitjes – dhe është shumë më e lehtë nga sa mund të mendoni.

Rutina e stërvitjes së Jennifer Aniston

Në një intervistë për InStyle, Aniston, e cila është fytyra kopertinës për numrine tyre të shtatorit, na dha të gjithëve një vështrim më të afërt në jetën e saj personale dhe sesi arrin t’i japë përparësi ushtrimeve çdo ditë, pavarësisht jetës së saj mjaft të zënë. Sipas yllit, ajo pati një dështim të vogël në vitin 2020, por synon të kthehet në rrugën e duhur me regjimin e saj të preferuar të stërvitjes.

Reklama
Reklama

“Unë pata një dëmtim vjeshtën e kaluar dhe isha në gjendje të bëja vetëm pilates, të cilën e dua absolutisht. Por mua më mungonte ajo lloj djerse kur ju thjesht shkoni për të”, rrëfeu Aniston. “Po kthehem në vrapimin tim ‘15-15-15’, i cili është një rrotullim 15-minutësh, eliptik”. Jo aq keq, apo jo? Dhe madje edhe në ditët kur ajo nuk po ndihet gati për një stërvitje të plotë, ajo thotë se ajo ende përpiqet të lëvizë trupin e saj në një farë mënyre. “Kam nevojë për një lloj lëvizjeje, edhe nëse është vetëm dhjetë minuta në ditë në një trampolinë”.

Reklama

Aniston, e cila ka një bark të mahnitshëm, lëkurë të shkëlqyer dhe këmbë për të cilat Rachel Green do të ishte xheloze, ka arritur këtë qartë me përkushtim. Dhe ndërsa stërvitjet më të gjata cardio në një makinë të vetme mund të ndjehen të mërzitshme dhe të vështira për shumicën prej nesh, ne e duam mënyrën se si ajo ndryshon rutinën e saj në mënyrë që ajo të bëjë vetëm pak nga gjithçka. Pjesa më e mirë është, bërja e të tre këtyre ushtrimeve do të aktivizojë pothuajse çdo grup muskujsh, kështu që ju me të vërtetë po bëni një stërvitje totale të trupit – të gjitha në më pak se një orë!

Reklama
Reklama

Sa i përket asaj që ajo ha për të qëndruar të shëndetshme, traineri i Aniston i tha Women’s Health se ai e inkurajon atë të hajë ushqime të pasura me lëndë ushqyese si drithërat, proteina, zarzavate me gjethe, perime të tjera të ndritshme, shumëngjyrëshe dhe shumë yndyra të shëndetshme, përfshirë salmonin, avokadon, dhe vaj ulliri.

Ndërsa ne nuk mund të jemi kurrë Jennifer Aniston, është mirë të dish se diçka aq e thjeshtë sa t’i kushtosh ca kohë çdo ditë shëndetit dhe mirëqenies tënde dhe të sigurohesh që t’i japësh përparësi lëvizjes, është mënyra se si ajo qëndron në formë në 52. Së bashku me një dietë të shëndetshme, kjo rutinë e thjeshtë e stërvitjes është e sigurt që do të japë disa rezultate pozitive. /Telegrafi/

Reklama