Sulmet ndaj anijeve në Krime gjatë natës kanë bërë që Rusia të pezullojë pjesëmarrjen në një marrëveshje për eksportin e grurit, Tass citoi ministrinë e mbrojtjes së Moskës.

Marrëveshja e ndërmjetësuar nga OKB-ja u nënshkrua në korrik dhe po lejonte dërgesat e drithit ukrainas të eksportoheshin nga portet e bllokuara, transmeton Telegrafi.

“Duke marrë parasysh… aktin terrorist nga regjimi i Kievit me pjesëmarrjen e ekspertëve britanikë kundër anijeve të Flotës së Detit të Zi dhe anijeve civile të përfshira në sigurimin e ‘korridorit të grurit’, pala ruse pezullon pjesëmarrjen në zbatimin e marrëveshjeve për eksportin e produkteve bujqësore nga portet e Ukrainës”, thuhet në një deklaratë të ministrisë.

Reklama

Më herët tha se sulmet me dronë u zmbrapsën kryesisht, megjithëse një anije mori dëme të vogla.

Reklama

Videot e mediave sociale pretendojnë të tregojnë zjarre dhe tym të zi në Gjirin e Sevastopolit.

Ministri rus i bujqësisë Dmitry Patrushev tha se vetëm 3 për qind e ushqimit të eksportuar sipas marrëveshjes së ndërmjetësuar nga OKB-ja kishte shkuar në vendet më të varfra – dhe se Moska synon të furnizojë 500,000 ton grurë për këto kombe gjatë muajve të ardhshëm.

Të mërkurën, shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths tha se ishte “relativisht optimist” se marrëveshja do të zgjatej përtej mesit të nëntorit. /Telegrafi/