LAJMI I FUNDIT:

Rusët kanë ‘njësi speciale’ që qëllojnë dezertorët dhe ata që hezitojnë të luftojnë në Ukrainë – thotë inteligjenca britanike

Rusët kanë ‘njësi speciale’ që qëllojnë dezertorët dhe ata që hezitojnë të luftojnë në Ukrainë – thotë inteligjenca britanike

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë ka bërë përditësimin e informatave të saj më të fundit të inteligjencës mbi luftën në Ukrainë.

Reklama

Ai tha se forcat ruse ndoshta kanë filluar të vendosin “trupa barriere” ose “njësi bllokuese” për shkak të moralit të ulët dhe një hezitimi për të luftuar, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Ministria e Mbrojtjes shtoi se gjeneralët rusë ka të ngjarë të donin që komandantët e tyre të përdornin armë kundër dezertorëve – dhe me gjasë donin të ruanin pozicionet mbrojtëse deri në vdekje.

Dhe kjo taktikë e pushkatimit të dezertorëve tregon gjithashtu cilësi dhe moral të ulët midis forcave ruse.

Ndërkohë presidenti Volodymyr Zelensky ka pohuar se rreth 4.5 milionë njerëz pa energji elektrike pasi Rusia shënjestroi disa objekte energjetike.

Gjatë fjalimit të tij të natës drejtuar kombit të tij të enjten, Zelenskyy akuzoi homologun e tij rus Vladimir Putin se synonte rrjetet tashmë të brishta të energjisë në një përpjekje për të përhapur frikë tek qytetarët.

“Ka dëmtime në objektet energjetike në zona të ndryshme në të gjithë vendin”.

Udhëheqësi ukrainas tha se të paktën 10 rajone duke përfshirë Dnipropetrovsk, Zhytomyr, Zaporizhzhia, Sumy, Kirovohrad, Kharkiv, Chernihiv, Khmelnytskyi, Cherkasy dhe kryeqyteti kombëtar janë prekur nga sulmet e fundit.

Ai paralajmëroi se ndërprerje të energjisë elektrike mund të ketë edhe në rajone të tjera. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

Evropa
Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë

Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë

Evropa
Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Azia
Momenti i frikshëm kur dhjetëra notarë mbeten të bllokuar në një platformë të një liqen të Teksasit teksa aligatori “fshihej aty pranë”

Momenti i frikshëm kur dhjetëra notarë mbeten të bllokuar në një platformë të një liqen të Teksasit teksa aligatori “fshihej aty pranë”

Amerika
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Një tjetër sulm me dron në Rusi, kësaj radhe cak ishte një rafineri e naftës

Një tjetër sulm me dron në Rusi, kësaj radhe cak ishte një rafineri e naftës

Botë
Kalo në kategori