LAJMI I FUNDIT:

Rritja e rrezikut të Covidit afatgjatë te njerëzit që vuajnë nga sëmundjet reumatizmale

Rritja e rrezikut të Covidit afatgjatë te njerëzit që vuajnë nga sëmundjet reumatizmale

Studiuesit kanë përjashtuar mundësinë që simptoma të ngjashme të fibromialgjisë mund të keqinterpretohen si largpamësi

Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet reumatizmale janë në rrezik të shtuar për të marrë një coronavirus të tejzgjatur ose të gjatë, ka treguar një studim i shkencëtarëve amerikanë, transmeton Telegrafi.


Kjo do të thotë se ata kanë më shumë gjasa të kenë simptoma të ndryshme për më shumë se një muaj, si humbje të shijes ose nuhatjes, dhimbje muskulore, vështirësi në përqendrim…

Studiuesit nga Spitali për Kirurgji Speciale në Nju Jork analizuan të dhënat e 7,505 personave mbi moshën 18 vjeç, të cilët kishin probleme reumatike nga viti 2018 deri në vitin 2020.

Nga ata që rezultuan pozitivë për coronavirusin, më shumë se gjysma (56%) paraqitën simptoma të coronavirusit që zgjatën për të paktën një muaj.

Rreziku i coronavirusit afatgjatë ishte më i lartë te duhanpirësit me sëmundje reumatizmale dhe te pacientët me sëmundje shoqëruese (astma, kanceri, sëmundjet kronike të veshkave, diabeti, dështimi i zemrës, etj.) dhe ata që marrin kortikosteroide.

Studiuesit përjashtuan gjithashtu mundësinë që simptoma të ngjashme të fibromialgjisë (lodhje, dhimbje muskujsh, etj.) mund të keqinterpretohen si COVID-19 afatgjatë, i cili është paraqitur si problem.

/Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori