LAJMI I FUNDIT:

Rriten çmimet e produkteve ushqimore, paralajmërohet shtrenjtim edhe më i lartë i miellit dhe bukës

Rriten çmimet e produkteve ushqimore, paralajmërohet shtrenjtim edhe më i lartë i miellit dhe bukës

Për shkak të ngritjes së çmimit të grurit dhe miellit në tregjet ndërkombëtare, kryetari i Shoqatës së Mullisëve të Kosovës, Bashkim Zejnullahu paralajmëron shtrenjtim të miellit edhe në Kosovë deri në 60 euro për 100 kilogram miell.

Derisa sipas Zejnullahut, në tregun ndërkombëtar ky çmim tashmë ka arrit deri në 80 euro.

Lufta në Ukrainë ka goditur edhe ekonominë e Kosovës duke sjellë shtrenjtim të produkteve të ndryshme të miellit, karburanteve 1.60 euro, të vajit ushqimor, sheqerit dhe energjisë elektrike.

Zejnullahu thekson se një bukë prej gjysmë kilogrami pritet të shtrenjtohet deri në 50 centë.

“100 kilogram miell sot ende jemi duke shitur me 52 euro. Ndërsa, sot për të importuar grurë kishte me dalë çmimi 600 euro një tonë miell. Kurse, miellin që jemi duke shitur tash është me çmim të rezervave tona, përndryshe çmimi i importit të grurit është ngritur shumë. Sot, aktualisht është 400 euro çmimi i grurit për një tonë të importuar, që i bie se me këtë ‘prodhohet’ një çmim 600 euro për një tonë miell, minimum. Jemi duke u munduar me mbajt një stabilitet me mjete vetanake, por përndryshe importi është shtrenjtuar shumë, që nënkupton se mundet të ketë ngritje të mëdha edhe në Kosovë”, thekson Zejnullahu për KP.

Reklama

Kreu i shoqatës së mullisëve, po paralajmëron edhe shtrenjtim të bukës deri në 50 centë në tërë vendin. Megjithatë ai thotë se disa furra, në disa qytete veç kanë nis ta aplikojnë këtë çmim nga vjeshta e kaluar.

Megjithatë, sipas tij, shumë qytetarë janë duke deponuar miell në sasi të mëdha, që sipas Zejnullahu është një dukuri jo e mirë.

“Njerëzit janë duke deponuar shumë nëpër shtëpia që është një dukuri e keqe për momentin. Çmimi i grurit, sot, i Serbisë është diku 360 euro për një tonë, ndërsa i Francës ka shkuar deri 420 euro për tonë grurë. Sot, mielli në Evropë është 80 euro për 100 kilogramë ose 800 euro për një tonë miell. A pritet të rritet edhe çmimi i bukës? Po, tash buka duhet ta mbërrijë çmimin 50 centë, më tepër kishte me qenë e paarsyeshme. Furrat që kanë punuar nën këtë çmim sot duhet me mbërri çmimin e bukës 50 centë. Ndërsa disa furra i ngritën çmimet shumë herët me 50 centë”, thotë ai.

Reklama

Për shkak të luftës në Ukrainë, përveç shtrenjtimit të karburanteve, që nuk ka të ndalur, edhe produktet ushqimore bazike vazhdojnë të shtrenjtohen çdo ditë në tregun e Kosovës.

Sot nëpër disa dyqane në Prishtinë, çmimi për një kilogram miell ka arrit 0. 79 centë, për 5 kilogram 3.99 euro, një litër vaj ushqimor 1.85 euro, një kilogram sheqer ka arrit 89 centë – 5 kilogramë 4.09 euro, perimet (speca) nga 2.15 deri 2.39 euro, nafta një litër 1.60 euro, energjia elektrike për tarifën e ulët 5.9 centë dhe për tarifën e lartë 12.52 centë. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Qeveria miraton Projektligjin për tatimet, ministri Murati tregon se kush do të përfitojë nga falja e tatimit për vitin 2023

Qeveria miraton Projektligjin për tatimet, ministri Murati tregon se kush do të përfitojë nga falja e tatimit për vitin 2023

Ekonomi
Këto janë lagjet që pritet të futen në sistem të ngrohtores, Osmani tregon për shtrirjen e rrjetit të Termokosit në Prishtinë

Këto janë lagjet që pritet të futen në sistem të ngrohtores, Osmani tregon për shtrirjen e rrjetit të Termokosit në Prishtinë

Albert Spahiu
Punimet për siguri të sistemit, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të shtunën

Punimet për siguri të sistemit, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të shtunën

Ekonomi
Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Botë
Nga sot rryma shtrenjtohet 15 për qind

Nga sot rryma shtrenjtohet 15 për qind

Ekonomi
Paqartësi për qytetarët lidhur me pagesën e tatimit në pronë, Ministria e Financave nuk përgjigjet

Paqartësi për qytetarët lidhur me pagesën e tatimit në pronë, Ministria e Financave nuk përgjigjet

Ekonomi
Kalo në kategori